Për Klitschkon, situata aktuale në front nuk është luftë, por terrorizëm

Vitaliy Klitschko / Foto. EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Kryebashkiaku i Kievit, Vitaly Klitschko, ka kërkuar urgjentisht dërgesa shtesë të armëve nga aleatët e Ukrainës për të parandaluar intensifikimin e sulmeve ruse në vend.

“Kjo është një luftë burimesh dhe për këtë kemi nevojë për mbështetjen e partnerëve tanë”, tha Klitschko mbrëmë për televizionin publik gjerman ZDF.

Ukraina ka nevojë urgjente për më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore, vuri në dukje ai.

- Nuk na mjafton. Ka sulme çdo ditë dhe rusët po shkatërrojnë infrastrukturën. Kjo nuk është luftë, ky është terrorizëm. Presidenti rus Vladimir Putin filloi të djegë vendin në mënyrë që njerëzit të mos jetojnë më atje, sepse jeta është e pamundur pa energji elektrike dhe ujë, theksoi Klitschko.

Ukraina, theksoi Klitschko, po lufton gjithashtu për aleatët e saj.

- Ne mbrojmë secilin prej jush, tha kryetari i kryeqytetit ukrainas. Vetëm në Kiev, ku janë vendosur më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore se kudo tjetër në vend, më shumë se 800 ndërtesa janë shkatërruar dhe më shumë se 200 civilë janë vrarë, tha ai.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky më herët kërkoi gjithashtu armë shtesë nga vendet perëndimore për të penguar sulmet ajrore ruse.

Në ditët e fundit, sulmet me raketa ruse kanë shkatërruar disa termocentrale dhe shumë ndërtesa dhe linja elektrike në Ukrainë.

Rajoni lindor i Ukrainës, Kharkiv, pranë kufirit rus është aktualisht objektiv i bombardimeve intensive ruse.

Klitschko tha se për momentin nuk sheh asnjë shans për negociata ndërmjet Ukrainës dhe Rusisë. Ai tha se Rusia po përpiqej të detyronte vendin e tij të vinte në tryezë dhe të bënte kompromise.

Zgjidhjet diplomatike aktualisht nuk janë të mundshme, tha Klitschko. Për momentin, opsioni i vetëm është të qëndrosh në vijën e parë dhe të qëndrosh politikisht i fortë, sipas kryebashkiakut të Kievit.

- Për momentin ukrainasve u mbetet vetëm të mbrojnë vendin e tyre, para se të zhvillohen bisedimet. Ne nuk shohim asnjë kompromis, tha Klitschko.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës