Një milion shishe plastike uji shiten në një minutë

Ujë në shishe/ Foto: Wavebreakmedia Ltd PH84 / Alamy / Alamy / Profimedia

Çdo minutë më shumë se 1 milion shishe plastike uji shiten në botë. Për të prodhuar një nga këto shishe, duhet 3 herë më shumë ujë se një shishe e mbushur.

Sasia më e madhe e plastikës së përdorur nuk riciklohet dhe përfundon në natyrë, duke ndotur tokën dhe duke tallur sistemet ekologjike, raportoi BTV.

Mbi këtë bazë, 17 milionë fuçi benzinë ​​përdoren çdo vit për të prodhuar ujë në shishe.

Hulumtimet tregojnë se toksinat e çliruara nga shishet e ujit të dekompozuar shkaktojnë një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë problemet riprodhuese dhe kancerin.

Ndërsa bota po përballet me krizën klimatike, efektet e qëndrueshme të së cilës janë tashmë të dukshme në ngrohjen globale, përmbytje shkatërruese, muaj thatësire dhe zjarre të furishme, pritet që në vitin 2030 shitjet e ujit në shishe në mbarë botën të fillojnë të dyfishohen.

Shumica e shisheve plastike për një përdorim janë bërë nga polietileni tereftalat - një rrëshirë plastike që përdoret për të bërë shumicën e shisheve plastike të ujit.

Industria e shisheve po zhvillohet me shpejtësi Hulumtuesit nga Instituti për Ujën, Mjedisin dhe Shëndetin në Universitetin e Kombeve të Bashkuara analizuan të dhënat nga 109 vende dhe zbuluan se që nga viti 2010 deri në vitin 2020, shitjet e ujit në shishe do të rriten me 73 për qind, duke e bërë atë një nga industritë me rritjen më të shpejtë në botë.

Në vitin 2021, shitja e ujit të ambalazhuar në botë do të arrijë në 350 miliardë dollarë dhe pritet deri në vitin 2030. kjo shifër të rritet në 500 miliardë dollarë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës