Për dy orë me tren nga Beogradi në Shkup

Foto: Facebook/Goran Vesic

Ministri i Ndërtimit, Transportit dhe Infrastrukturës i Serbisë, Goran Vesiq, ka thënë se Beogradi dhe Shkupi do të lidhen me trenin e ri “Soko” që Serbia e ka marrë së fundmi.

Vesiq prezantoi trenin e ri të shpejtë, për të cilin theksoi se është treni më modern në Evropë, me të cilin nga Beogradi në Nish mund të shkoni për më pak se 100 minuta, nga Beogradi në Shkup për dy orë, dhe plani është "Soko. në të ardhmen. për të transportuar në Selanik.

Vesic nuk specifikon se kur Maqedonia dhe Serbia do të lidhen me hekurudhë me një tren të tillë.

Goran Vesiq në videon e publikuar në “Tik-tok” ka shtuar se nga Beogradi në Budapest do të duhen tre orë, sepse do të vozitë me 200 kilometra në orë.

– A e dini se së shpejti do të mund të arrini në Budapest në më pak se tre orë me këtë tren të shpejtë. Unë jam në trenin më të fundit të shpejtësisë së lartë që do të udhëtojë nga Beogradi në Budapest. Ky është treni më modern në Evropë dhe do të ecë me një shpejtësi prej 200 kilometrash në orë kur të niseni nga Beogradi për në Budapest, thotë Vesic.

@sicve011

#fyp #SrBija #rrugë e shpejtësisë #budimpesta # beograd #fasttrack #vesic #goranvesic #fypsrbija #fasttrack #trenat #novivoz #saobracaj #sicve011 #Udhëtim

♬ tingull origjinal – Goran Vesić

Vesic shtoi se këta janë trenat më modernë në Evropë dhe janë unikë për shkak të mundësisë për të lëvizur përgjatë binarëve edhe kur nuk ka energji elektrike.

“Ka bateri litiumi dhe nëse mbaron rryma mund të kalojë 10 kilometra me shpejtësi prej 30 km/h”, tha Vesiq.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës