Për të përshpejtuar dërgimin e armëve në Ukrainë, eurodeputetët miratuan një rritje të prodhimit të municioneve

Municioni / Foto: Maxim Stukonozhenko / Alamy / Alamy / Profimedia

Eurodeputetët miratuan sot një projekt-ligj për rritjen e prodhimit të municioneve në Bashkimin Evropian në mënyrë që të rivendosen rezervat dhe të përshpejtohen dërgesat në Ukrainë. Ligji "Mbështetja e prodhimit të municioneve" u miratua me 446 vota pro, 67 kundër dhe 112 abstenime, në një seancë mini-plenare në Bruksel.

Në fillim të majit, Komisioni Evropian zbuloi atë plan, i cili përfshin 500 milionë euro për të rritur kapacitetin e prodhimit të municioneve të BE-së në një milion raketa në vit. Ai duhet të mundësojë bashkëfinancimin e investimeve të industrialistëve për të rritur prodhimin e fabrikave të tyre në BE.

Sipas komisionerit të industrisë Thierry Breton, së bashku me financimin e vendeve anëtare, kapaciteti investues do të ishte një miliard euro.

Eurodeputetët që vendosën të zbatojnë procedurën urgjente për miratimin e atij ligji, tani duhet të fillojnë negociatat me Këshillin e BE-së (vendet anëtare) për të arritur një marrëveshje, dhe të shkojnë në miratimin përfundimtar në një seancë plenare në korrik.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës