Ngrohja me avull do të bëhet më e shtrenjtë për 60%, nëse brenda tre javësh nuk vendoset një tub për ngrohje në urën e Belasicës.

Radiatorë për ngrohje / Foto: "Shtypi i Lirë" - Dragan Mitreski

Sezoni i ngrohjes fillon për më pak se tre javë, dhe shkupjanët po kërcënohen me goditje të re çmimesh. Anëse nuk vendoset tubacioni i ri i ngrohjes në urën e Belasicës, ngrohja do të bëhet më e shtrenjtë 60 për qind. Inxhinierët e ESM-së këto ditë do të duhet të fillojnë ndërtimin fizik, por kjo nuk do të thotë rehabilitim i urës, por vetëm një jastëk i ri dhe mbështetës për tubacionet. Ata janë gati dhe presin lejen nga autoritetet e qytetit për të përfunduar punën.
Nga Qyteti i Shkupit nuk ka përgjigje se kur do të japin dritën jeshile që të bëhet instalimi.
Kryeministri Dimitar Kovaçevski shprehet optimist se për më pak se 3 javë do të vendosen gypat e ngrohjes nën Belasicë, të cilët presin tash e gjysmë viti.

- Besoj se ka kohë për ta bërë këtë dhe kur të bëhet kjo do të lehtësojë punën e RKE-së për të përcaktuar çmimin e energjisë termike dhe do të jetë me një çmim të pranueshëm për banorët e Shkupit. Për këtë çështje janë duke punuar kolegët në ESM, tha Kovaçevski.

Tubi i nxehtësisë është i rëndësishëm sepse nxehtësia nga Te-to kalon nëpër të, e cila është disa herë më e lirë se ajo nga termocentralet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës