Në një vit, investitorët e huaj tërhoqën rreth 36 miliardë dollarë nga Rusia

Rusia Mcdonalds
Rusi, Foto: EPA, Twitter

Investitorët e huaj përmes shitjes së pronave nga Rusia tërhoqën rreth 36 miliardë dollarë në periudhën nga marsi 2022 deri në mars të këtij viti, tha Banka Qendrore Ruse.

Nga muaji mars 2022 deri në mars 2023 janë kryer rreth 200 transaksione shitjesh dhe vetëm në një të pestën e tyre është shitur prona me vlerë mbi 100 milionë dollarë, theksoi Banka Qendrore.

Një numër i kompanive të mëdha perëndimore kanë braktisur ose zvogëluar operacionet në Rusi pasi Perëndimi iu përgjigj pushtimit rus të Ukrainës me sanksione të rënda kundër Moskës.

Më herët, Banka Qendrore Ruse tha në një raport mbi stabilitetin e sistemit financiar se vetëm një numër i vogël i kompanive të huaja kishin shitur në të vërtetë biznesin e tyre në Rusi dhe se shumë prej tyre kishin ruajtur të drejtën e kthimit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës