Një ujk, i armatosur deri në dhëmbë, qëlloi fqinjët, të afërmit, policët, kalimtarët...

Foto: Kolazh, Vjesti.me

Reagimet në rajon nuk janë qetësuar që nga masakra e tmerrshme e kryer nga tridhjetë e katër vjeçari malazez. Vuk Borilovic nga Cetinja OBSH dje ka vrarë dhjetë bashkëqytetarë dhe ka plagosur gjashtë prej tyre. Gjatë dramës së përgjakshme në të cilën ai vrau gjithashtu dy fëmijë të mitur, Boriloviç qëlloi rastësisht fqinjët, shërbimet e urgjencës mjekësore, oficerët e policisë dhe kalimtarët me pushkë gjuetie.

Sipas tani tashmë Sipas të dhënave zyrtare, dje rreth orës 15:30 Boriloviq ka hyrë në banesën e tij me qira dhe menjëherë ka vrarë qiramarrësit e tij te dera, mes tyre edhe njëmbëdhjetë vjeçarin. M., pastaj vëllai i tij tre vjet më i vogël dhe menjëherë pas tyre ai e qëlloi atë и nëna e tyre - Natasha Pajoviç Martinovic përmes dritares transmeton Nova.rs serbe.

Njëherë Borilovic i vrau personat e parë, ai thirri babain dhe burrin e tyre Millosh Martinovic dhe i tha: “Të kam vrarë familjen dhe familjen time”, thonë bashkëbiseduesit e "Lajme" malazeze nga Administrata e Policisë.

Sipas pretendimeve, ai co 45 minutat e ardhshme përreth 80 metra nga shtëpia e tij 'janëushqim vdekja" gjatë së cilës vrau shtatë persona të tjerë dhe plagosi gjashtë.

FOTO: Twitter, Nova.rs.

Autoritetet shpjeguan se pas vrasjes së Martinovic ai u drejtua dhe hyri në shtëpinë e fqinjit ku aty i gjeti dhe më vonë dhe vrau bashkëqytetarët e moshuar Daniela dhe Dimitrije Dretsun dhe plagosi rëndë nipin e tyre Alexander Dretsun (32). Ai vrau edhe djalin e tyre në prag të asaj shtëpie Rajko Dretsun (56), i cili vrapoi drejt shtëpisë kur dëgjoi një të shtënë, shkruan Vijesti malazez.

Borilovic menjëherë pas kësaj vrau edhe fqinjin e tij Milan Mitrovic (37), dhe pastaj xhaxhai i tij Goran Djurisic (54), а siç raportojnë mediat ai duke ecur rrugës i vrau и fqinjët Alexandra (52) dhe Danijela Radunović (51).

Kështu thonë informacionet në media Borilovic, të armatosur me dy revista dhe me pushkë në dorë u kthye drejt shtëpisë së komshiut I.J. dhe pastajai bertiti për të dalë.

Foto: Kolazh nga masakra në Cetinje të Malit të Zi

Menjëherë pas kësaj, tridhjetë e katër vjeçari malazez plagosi edhe katër fqinjë të tjerë përfshirë Slavica Zviter, Filip Djurkovic, Mileva Ramadanovic dhe Darinka Celebic, si dhe polici Ljubisha Maksimovic, i cili po përpiqej në atë moment për ta kapërcyer atë.

Qendra Klinike e Malit të Zi bëri të ditur mbrëmë se tre të lënduarit janë operuar dhe janë vendosur në Repartin e Mjekimit Intensiv.

Drejtori i Administratës së Policisë (UP), Zoran Brđanin, ka njoftuar mbrëmë vonë se Boriloviq, sipas rrethanave të njohura, ka vrarë viktimat e para – Martinoviqin, rreth orës 15:30.

“Për momentin nuk është e qartë se çfarë e ka bërë V.B. për të kryer një akt të tillë të urryer, pas së cilës i ka marrë vetë jetën. Theksoj se rrethanat e gjithë ngjarjes, përfshirë edhe marrjen e jetës së V.B., janë ende duke u përcaktuar. , dhe për të gjitha detajet publiku do të njoftohet përmes mediave. Gjithashtu dua të shpreh shpresën se nuk do të jemi më dëshmitarë të një tragjedie të tillë në Mal të Zi”, tha Brđanin, duke shtuar se shprehet ai simpatizon lojë familjet e viktimave dhe shpreson që të lënduarit të shërohen shpejt dhe me sukses.

Policia malazeze ka bërë të ditur detaje nga ngjarja tragjike në Cetinje

Video e ditës