Vuçiq: Perëndimi kërkon që ne ta njohim Kosovën dhe të vendosim sanksione ndaj Rusisë

Aleksandar Vuçiq / Foto EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Perëndimi kërkon nga ne tri gjëra, njohjen e Kosovës, vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë dhe që Serbia të heqë dorë nga Republika Srpska, tha presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në konferencën e sotme për media.

“Heqja dorë nga Republika Srpska është një arsye kryesore. Edhe pse shumë qeshën, fakti është se gjërat në Ukrainë nuk po shkojnë aq lehtë sa menduan shumë në Perëndim, dhe kundër Rusisë. Janë rusët ata që kanë iniciativën. Duam apo s'duam, ekziston një rrezik, dhe kjo ka ndodhur tashmë në të kaluarën, dhe ndoshta në vendin e (presidentit rus Vladimir) Putin, unë mund t'i referohem gjithmonë precedentit që ata bënë. Për shkak se e dinë në Perëndim, është e rëndësishme që Kosova të mbulohet dhe të shtohet presioni ndaj Serbisë, por jo ndaj Kurtit. Do të ketë presion, por vetëm për të shmangur një situatë ku Serbia të reagojë dhe ne nuk e duam këtë”, tha Vuçiq.

Siç shpjegoi ai, "është e rëndësishme të heqim dorë nga Republika Srpska dhe se Serbia po punon në mënyrë aktive kundër RS-së dhe vetëm kur ta heqim dorë, do të jemi mirë."

Si gjë e dytë që kërkohet nga Serbia, ai përmendi vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë dhe marrëdhëniet antikineze dhe si të tretën vendosjen e një “regjimi kukull” siç ka ekzistuar deri në vitin 2012.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës