Vuçiq për litiumin: U bë një gabim, shërbimet e huaja gjetën njerëz për të ndaluar rritjen e Serbisë

Aleksandar Vuќi.
Aleksandar Vuќi / / EPA-EFE / STEPHANIE LECOCQ

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i ftuar në programin e mëngjesit në TV Pink, ka folur edhe për litiumin, i cili ende pretendon se është bërë gabim që janë ndërprerë të gjitha aktivitetet me litium dhe për këtë ka fajësuar shërbimet e huaja që kanë gjetur njerëz. për të ndalur përparimin e Serbisë, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

- Ata menduan se isha i çmendur sepse isha i vetmi që flisja për litium. Ne mundëm ta bënim atë sipas standardeve më të larta botërore dhe ajo pjesë e Serbisë lulëzoi për ne. Dhe pse nuk e bëmë këtë, sepse shërbimet e huaja këtu gjetën njerëz që do ta ndalin zhvillimin e Serbisë, tha Vuçiq.

- Do të kishim tre deri në katër për qind rritje më të lartë në nivel vjetor. Për dhjetë vjet do të arrijmë një vend evropian të zhvilluar mesatarisht. Serbia është ende ekonomikisht vendi më i mirë në rajon dhe do të ishim edhe më mirë. E kam të qartë pse e kanë bërë të huajt. Ata duan një çekuilibër, që Serbia nuk mund të shkojë më lart, por që duhet ta kontrollojnë. Prandaj e bënë me litium dhe e ngadalësuan vendin tonë. Nëse qeveria merr një vendim tjetër nesër dhe nuk e merr, ne kemi humbur pesë vjet. Ne kemi litium, kemi molibden që është i nevojshëm për armë. Kemi edhe kalcit, karbonat sido që të quhet. Ne jemi të pasur, por nuk mund ta shfrytëzojmë, sepse minierat si degë nuk ekziston në vendin tonë, tha Vuçiq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës