Vuçiq për politikën evropiane: Pres një situatë më të favorshme për Serbinë

Aleksandar Vuçiq / Foto EPA-EFE/SARAH MEYSSONNIER /

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha sot se pret, sa i përket politikës evropiane, një situatë më të favorshme për Serbinë në Parlamentin Evropian, por shtoi se nuk është i sigurt se do të jetë më e favorshme në Komisionin Evropian, korrespondenti i MIA-s. njoftoi nga Beogradi.

Vuçiq shtoi se nëse ish-presidentja e KE-së, Ursula von der Leyen, mbetet në krye të Komisionit, do të ishte lajm për Serbinë, që do të thoshte stabilitet dhe siguri, sepse ata e njohin mirë njëri-tjetrin.

Ato bisedime nuk janë domosdoshmërisht të lehta, por kjo është një grua që ka ardhur në Serbi, në Beograd, në disa raste, duke treguar respekt për vendin tonë dhe e di që mund të punojmë mirë, tha Vuçiq, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari për të ardhmen. zgjedhjet në Francë kur shtohet se ai nuk ka të drejtë të ndërhyjë në marrëdhëniet e brendshme të vendeve të tjera.

“Unë personalisht kam marrëdhënie jashtëzakonisht të mira me Macron dhe i takon popullit francez të marrë një vendim, tha ai dhe theksoi se gjithçka që ndodh në Francë ka një efekt të madh në politikën evropiane.

Vuçiq theksoi se i është shumë mirënjohës Francës për atë që ka bërë në raport me Këshillin e Evropës dhe që ka theksuar se Prishtina nuk i ka përmbushur obligimet e saj nga të gjitha marrëveshjet, që nga marrëveshja bazë përmes marrëveshjes së Brukselit, deri te Marrëveshja e Ohrit, lidhur me Bashkësisë së Komunave Serbe.

Ai kujtoi se sa i përket zgjedhjeve franceze, Franca është aktualisht fuqia e dytë më e rëndësishme ekonomike në Evropë.

- Sigurisht, zgjedhjet më të rëndësishme në botë këto vite janë zgjedhjet në SHBA dhe shumë nga ato që po ndodhin në botë, kur sheh luhatshmërinë e çmimit të naftës dhe gjithçka tjetër lidhet me zgjedhjet amerikane. tha ai dhe shtoi se “dhe shumë gjëra të tjera do të lidhen me zgjedhjet amerikane, sepse fati i njerëzimit do të vendoset diku në nëntor në SHBA”.

Ajo që më shqetëson, ajo që më frikëson dhe do ta përsëris atë që i thashë Die Weltwoche, më frikëson është se para kësaj mund të ndodhin gjëra shumë të vështira dhe ato zgjedhje do të vonoheshin në çdo kuptim, tha Vuçiq.

Lidhur me zgjedhjet për PE, ai tha se nuk është absolutisht i bindur që sot mund të thotë se është më i lumtur dhe më i kënaqur, sepse ka frikë se siç po shkojnë gjërat në politikë, shumë njerëz, pak djathtas e pak drejt. e majta e qendrës, do të fillojë të bashkohet në urrejtjen e tyre ndaj atyre që tani u kanë hequr rreth 200 nga 720 mandatet dhe se të gjithë do të bashkoheshin në një politikë që ishte karakteristikë e partive politike të majta dhe të gjelbra.

- Nëse do të ndodhte kjo, partitë politike të djathta do të merrnin shumë më tepër hapësirë ​​për disa zgjedhje të ardhshme, por ne do të kishim humbur 4 apo 5 vjet. Pra, unë jam skeptik për këtë, për ato pritje, por nëse Von der Leyen mbetet në krye të komisionit, kjo do të ishte lidhja për Serbinë që do të thoshte stabilitet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës