Vuçiq: Ndryshime të mëdha vijnë në qershor për shkak të Ukrainës, amerikanët po krijojnë një bllok në Evropë

foto MIA

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha sot se ajo që po ndodh në politikën globale dhe mbi të gjitha në Evropë do të ndryshojë dinamikën e marrëdhënieve të Serbisë me BE-në dhe se një proces paralel po zhvillohet nën ndikimin e Shteteve të Bashkuara. në të cilin po krijohet një bllok i veçantë në Evropë, i cili mund të bëhet më i forti, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

- Kjo duhet të ndodhë tashmë në qershor, sepse Ukraina nuk do të fitojë lehtë në kuptimin ushtarak dhe pres që ajo të marrë një vrull të madh në rrugën evropiane. Pason një fillim urgjent i negociatave evropiane me mundësinë e hyrjes së shpejtë në BE sepse amerikanët po krijojnë një bllok të veçantë në Evropë që nuk është i vogël. Polonia, vendet baltike plus Ukrainën, ato pesë vende. Do të keni vende që janë më të mëdha se Franca dhe që i afrohen Gjermanisë. Atëherë duket qartë se ai kuintet apo sekstet me Rumaninë bëhet më i forti në Europë pas Gjermanisë. Ne duam të pozicionohemi si një vend i Evropës Qendrore, prandaj kemi marrëdhënie më të ngushta me Hungarinë. Do të ndryshojë dinamikën e marrëdhënieve tona me Evropën. Dua të besoj se do të jetë në një kuptim pozitiv, por për ne ka faktorë kufizues sa i përket sanksioneve ndaj Rusisë dhe Kosovës, tha Vuçiq në TV Pink.

Siç tha ai, Amerika do të jetë dominuese, do të pasojë një marrëveshje me Evropën, por me kërkesën që në të ardhmen të zbatojnë masa ndaj Kinës, siç zbatojnë SHBA-të.

- Është interesante ajo që ndodhi në seancën e Këshillit të Evropës, një ndryshim i rëndësishëm ndaj Kinës, deri tani ishte partneri ynë ekonomik, konkurrenti dhe rivali ynë strategjik. Për herë të parë, Ursula von der Leyen tha - një rival strategjik. Amerika do të jetë dominuese në Evropë. Ajo e sheh Kinën si një kundërshtar strategjik. Prandaj vizita e von der Leyen dhe Macron në Kinë do të jetë interesante, tha Vuçiq.

Vuçiq iu referua marrëdhënieve me Hungarinë, duke kujtuar deklaratën e Viktor Orbanit se historikisht ato janë në nivelin më të lartë. Siç tha ai, ka një dialog kujdestarie me Orbanin dhe pret një takim mes dy qeverive në maj, i cili do të çojë në formimin e një organi të ri, pra një këshill strategjik.

I pyetur se çfarë mendon për urdhrin e lëshuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) kundër presidentit rus Vladimir Putin, Vuçiq u përgjigj se e konsideron atë një vendim politikisht shumë të keq që do të kushtojë shumë në jetën e rusëve dhe ukrainasve, por edhe me një ndikim të madh në ekonominë e të gjithë Evropës.

- Do t'ju duhet të uleni me Putinin për të biseduar, dhe si mund të flisni me të dhe t'ia lini këtë? Si mendon të bësh një lloj marrëveshjeje, dhe kjo mbetet si shpata e Damaklovit mbi kokë. Pse e kufizuat?, pyeti Vuçiq.

Ai ka theksuar se GJNP ka marrë një zotim që nuk e di se si do ta zbatojë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës