Vuçiq: Rezoluta shumë e politizuar për Srebrenicën, u bëj thirrje të gjitha vendeve të mos votojnë

Foto: TANJUG

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha sot në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, ku po votohet rezoluta për Srebrenicën, se ajo është një rezolutë shumë e politizuar dhe u bëri thirrje të gjitha vendeve anëtare të mos votojnë.

“Pse po i bëj thirrje të gjithëve në këtë sallë të votojnë kundër rezolutës – kjo është një rezolutë shumë e politizuar dhe do të doja të bëja tre pyetje për të cilat nuk kemi dëgjuar përgjigje adekuate nga autorët kryesorë të kësaj rezolute, nga Gjermania”, tha. Vuçiq.

Ai pyeti se pse po miratohej kjo rezolutë.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara voton sot rezolutën që do të përcaktojë “Ditën Ndërkombëtare të Kujtimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë”.

E sponsorizuar nga Gjermania dhe Ruanda, rezoluta synon të krijojë një propozim për të vendosur një Ditë Ndërkombëtare të Përkujtimit të Gjenocidit të Srebrenicës dhe bën thirrje për dënimin pa rezerva të çdo mohimi të gjenocidit të Srebrenicës dhe u bën thirrje anëtarëve të OKB-së të ruajnë faktet e vërtetuara të ngjarjeve përreth masakra e më shumë se 8.000 burrave dhe djemve myslimanë boshnjakë në korrik 1995 në Srebrenicë dhe rreth saj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës