Vuçiq thotë se zgjedhjet e parakohshme janë të sigurta në Serbi, por jo qeveri kalimtare

Foto: Instagram

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq thotë se është e qartë se do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare, por ai përsëriti se nuk do të ketë qeveri kalimtare.

“Të përsëris, nuk do të ketë qeveri kalimtare, sepse kjo kërkon vendimin tim dhe nuk do ta marr kurrë një vendim të tillë dhe nuk ka bisedime dhe negociata për këtë çështje”. Jo se është kapriço politike e dikujt, ndoshta si president do të isha edhe më popullor po ta propozoja, nuk më shkon mendja, është shkatërrim i Serbisë. Jam betuar se do ta respektoj pavarësinë e Republikës së Serbisë dhe kurrë nuk do të marr pjesë në një gjë të tillë kundër interesave të mia”, ka thënë Vuçiq, i cili së bashku me Ana Brnabiqin iu drejtuan sonte publikut.

Kryeministrja Brnabiq beson se rrugëdalja nga kriza janë zgjedhjet parlamentare deri në fund të vitit, e cila deklaroi se është e gatshme të japë dorëheqjen nga ajo pozitë në çdo moment.

“Unë jam gjithmonë gati të jap dorëheqjen, por kur shoqëria është në krizë e vetmja mënyrë është të flasësh dhe ata nuk duan të flasin, unë jam gati dhe sigurohu që të kesh dorëheqjen time në tavolinë. Unë besoj se dalja nga kriza janë zgjedhjet parlamentare deri në fund të vitit, ia lë Presidentit të Republikës të marrë një vendim”, tha Brnabiq.

Nga ana tjetër, Vuçiq thotë se Partia Progresive Serbe nuk do të dëshirojë një mandat të ri nëse Ana Brnabiq jep dorëheqjen sepse janë të kënaqur me punën e kryeministrit. Ai ka shpjeguar se Brnabiq po dorëzon dorëheqjen në Kuvend dhe më pas ka 30 ditë që të propozojë një tjetër për mandatin.

“Nëse Brnabiq jep dorëheqjen, SNS nuk do të dëshirojë një mandat të ri, sepse ne jemi të kënaqur me punën e saj. Kemi 45 deri në 60 ditë për të mbajtur zgjedhje të reja dhe në përputhje me rrethanat jemi të përgatitur të negociojmë me ata që dëshirojnë zgjedhje. “Shumica do të përpiqet të jetë e drejtë dhe e matur dhe të bëjë një marrëveshje teknike me pakicën”, tha ai.

Presidenti i Serbisë thotë se në bisedime do të presë ata që duhet të tregojnë pak përgjegjësi për shoqërinë serbe dhe se beson se ende do të gjejë bashkëbisedues në mesin e atyre që duhet të tregojnë seriozitet. Nëse jo, do të shkojmë në zgjedhje, tha ai.

“Tani është e qartë se do të kemi zgjedhje të parakohshme parlamentare, është vetëm çështje muajsh. Do të shpejtojmë shpërndarjen e Parlamentit sepse ka afate”, shtoi Vuçiq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës