Vuçiq thotë se Serbia nuk ka nevojë për bazat ushtarake të askujt

Aleksandar Vuќi.
Aleksandar Vuќi / / EPA-EFE / STEPHANIE LECOCQ

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një intervistë me TV i pari deklaroi se vendi "nuk ka nevojë për bazat ushtarake të askujt". Ky informacion u përhap nëpër mediat serbe, pasi ambasadori rus në Beograd foli për plane të tilla javën e kaluar.

Deklarata e fundit e presidentit të Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, se “Serbia nuk do të mund të ulet më në tre karrige”, Beogradi e interpreton si paralajmërim.

“Serbia nuk ka nevojë për bazat ushtarake të askujt. Ajo do të ruajë neutralitetin ushtarak dhe marrëdhëniet aleate. Ajo nuk do të ketë turp për lidhjet e saj me Rusinë, Kinën, SHBA-në dhe BE-në dhe do të kujdeset për veten e saj”, tha Vuçiq në një intervistë për TV Prva serbe.

Deklarata e ambasadorit rus në Beograd, Aleksandar Botsan-Karchenko ka hapur disa pikëpyetje në opinionin serb.

“Ngritja e një baze ushtarake ruse në Serbi është një akt sovran i këtij vendi dhe është një çështje që ka të bëjë edhe me interesat e vetë Federatës Ruse”, tha ambasadori rus.

Disa media dhe ekspertë serbë kanë akuzuar Rusinë për "përhapjen e informacionit për bazën ushtarake ruse, duke minuar qëllimisht interesat e Serbisë në një kohë kur Perëndimi po e monitoron nga afër në lidhje me formimin e një qeverie të re dhe vendimin për t'iu bashkuar sanksioneve perëndimore kundër saj".

Video e ditës