Vuçiq pretendon se ushtria nuk do të hyjë në Kosovë, Kurti nuk përjashton agresionin e përsëritur

Kurti dhe Vuќi / / Foto nga EPA

Tensionet politike mes Serbisë dhe Kosovës janë në rritje. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se nuk kishte ndërmend të urdhëronte ushtrinë të kalonte kufirin administrativ me Kosovën dhe Metohinë, duke shtuar se do të tërhiqte forcat serbe nga zona sepse, tha ai, përshkallëzimi i konfliktit do të ishte kundërproduktive kur bëhet fjalë për dëshirën. Serbisë për t'u bërë anëtare e Bashkimit Evropian.

"Pse kjo do të ishte e dobishme për Beogradin?" Cila do të ishte ideja? Të na prishin pozicionin që kemi ndërtuar prej një viti? A do ta shkatërrojmë brenda një dite? Serbia nuk dëshiron luftë”, tha Vuçiq në një deklaratë për Financial Times.

Ai shtoi se paralajmërimet e Uashingtonit janë joproporcionale pasi numri i forcave serbe në terren po pakësohet.

Më herët sonte, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha për Al Jazeera se sulmi i së dielës në veri të Kosovës nuk ishte rezistencë civile apo vepër e bandave, por një sulm i formacioneve të armatosura paraushtarake të pajisura dhe të përgatitura nga Beogradi.

Kurti në intervistë thekson se me sa duket sulmi është kryer me urdhër të Serbisë. Kurti i pyetur nëse autoritetet e Kosovës kanë inteligjencë për sulme të reja, Kurti u përgjigj se ka shumë informacione dhe se ato “grupe të armatosura”, për të cilat tha se janë të pajisura me pajisje, armatim dhe municion nga forcat e armatosura serbe, vazhdimisht stërviten pranë. kufijtë e Kosovës dhe “përgatitja për luftë”.

“Nuk përjashtohet riagresioni”, tha Kurti, duke shtuar se Serbia dëshiron që lufta të fillojë të dielën, më 24 shtator.

Ai akuzoi Beogradin dhe grupet e armatosura se duan të përsërisin skenarin duke filluar luftën në Sarajevë.

Sipas Kurtit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq, për të cilët tha se kanë marrë përgjegjësinë për sulmin në veri të Kosovës, janë "Slobodan Millosheviq dhe Zeljko Raznatovic Arkan" që duan rajoni në vitet '90.

Ai thotë se “grupet paramilitare” në Kosovë janë të lidhura edhe me grupe nga Rusia, si Wagner, duke i quajtur Vuçiqin dhe Radoiçiqin “Putin dhe Prigozhin”.

Kryeministri i Kosovës e akuzoi Vuçiqin se “dëshiron një luftë të re dhe gjenocid, sepse ai dëshiron Republikën Srpska në Kosovë”.

“Ashtu siç Rusia fillimisht bëri një luftë hibride në Ukrainë, Serbia po e bën atë kundër nesh”, tha Kurti për Al Jazeera.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës