Vuçiq: Serbia në maksimum historik të rezervave të gazit natyror

Aleksandar Vuçiq / Foto: EPA-EFE / KOCA SULEJMANOVIC

Presidenti serb Aleksandar Vuќi. njoftoi sot se Serbia është në maksimum historik të rezervave të gazit natyror, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

“Ne siguruam 262 milionë metër kub gaz në pjesën tonë të magazinës në Banatski dvor dhe blemë edhe 200 milionë metër kub që i ruajtëm në Hungari, vetëm për nevojat e Serbisë”, ka shkruar Vuçiq në profilin e Instagramit “buducnoststbijeav”. .

Ai shtoi se shteti po riparon të gjitha objektet termale që mundet dhe po përpiqet të hapë depozita të reja qymyrguri.

“Në përgjithësi, jam i sigurt se qytetarët e Serbisë do të kenë të paktën një dimër më pak të ftohtë nga sa prisnim”, tha Vuçiq.

Video e ditës