Vuçiq gati të japë dorëheqjen, Serbia para zgjedhjeve të jashtëzakonshme në shtator?

Aleksandar Vuçiq / Foto: EPA-EFE / NEMANJA JOVANOVIC

Sipas informacioneve jozyrtare nga kreu i Partisë Progresive Serbe, të transmetuara nga mediat serbe, në shtator do të ketë zgjedhje të jashtëzakonshme në të cilat kandidati për kryeministër do të jetë Aleksandar Vuќi., president aktual i shtetit dhe lider i Partisë Përparimtare Serbe, i cili, sipas të njëjtave burime, tashmë ishte gati të jepte dorëheqjen nga posti i presidentit.

Siç mëson jozyrtarisht "sulmoj rrufeshëm“, në seancën e sotme të kryesisë së Partisë Progresive, Vuçiq ka mbajtur një “fjalim të mprehtë”.

“Më mirë të shkosh në opozitë sesa të drejtosh shtetin për interesa partiake dhe private. “Unë jam gati të shkoj në zgjedhje si kandidat për kryeministër, por nuk do të dorëzohem para shantazheve”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se partia e tij është e vetme në mbrojtjen e interesave shtetërore dhe se “vetëm populli është me të”. Fjalë të tilla vijnë pas një seance të stuhishme të Parlamentit në fund të javës së kaluar, në të cilën Vuçiq shpjegoi "planin evropian" për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis Beogradit dhe Prishtinës.

Presidenti i Serbisë u tha bashkëpartiakëve të tij se “është i ngopur me njerëz të korruptuar që duan të pasurohen në kurriz të partisë, shpesh duke iu referuar atij në punët e tyre të errëta dhe sa herë që u është dashur të luftojnë për vendin dhe njerëzit, ata ishin të parët që e larguan atë." Seanca përfundoi me fjalët e tij “Serbia fitoi”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës