Vuçiq: Po vjen një periudhë e vështirë, policia duhet të sigurojë çdo pëllëmbë të Serbisë

Aleksandar Vuçiq / Foto EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha sot se Evropa dhe bota po përballen me një periudhë të vështirë dhe se është e rëndësishme që pjesëtarët e policisë të sigurojnë çdo pëllëmbë të Serbisë në mënyrë që çdo qytet dhe fshat të jetë i sigurt dhe të gjithë qytetarët e Serbisë. janë të sigurt korrespondenti i MPB-së nga Beogradi.

Vuçiq paralajmëroi se situata e sigurisë në botë është e kërcënuar dhe se do të jetë edhe më e vështirë në të ardhmen.

- Jetojmë në një botë ku nuk ka siguri, nuk ka stabilitet dhe nuk është e lehtë të shihet se çfarë do të ndodhë deri në fund të vitit, e lëre më të planifikojmë shumë për të ardhmen. Prandaj duhet të mendojmë për vendin tonë dhe të përgatitemi mirë për çdo skenar të mundshëm. Të kuptojmë mirë se çfarë po ndodh në botë, çfarë po ndodh në Evropë dhe ku është Serbia jonë në gjithë këtë, tha Vuçiq gjatë fjalimit në ceremoninë qendrore me rastin e Ditës së MPB-së dhe Policisë.

Presidenti i Serbisë ka treguar se vitet e fundit si pasojë e ndryshimeve klimatike janë të shpeshta zjarre në Serbi dhe në rajon.

- Është shumë e rëndësishme të jesh gati për të shuar zjarret kudo. Kjo është arsyeja pse blemë dy nga helikopterët rusë më modernë dhe më të fundit. Për këtë arsye ne po blejmë pajisje shtesë për zjarrfikësit tanë, sepse jam i sigurt se atë punë do ta kemi jo vetëm në Serbi gjatë muajve të verës, por edhe në të gjithë rajonin, tha Vuçiq.

Ai theksoi se Serbia ka normën më të lartë të rritjes në të gjithë Evropën.

- Kemi 4,7 për qind, normën më të lartë të rritjes në të gjithë Evropën në tremujorin e parë të këtij viti. Malta është e dyta me 4,6 për qind. Kjo është një gjë e mirë dhe do të thotë se ne do të vazhdojmë me modernizimin e policisë, tha Vuçiq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës