Vuçiq: Ekziston mundësia që Marrëveshja e Ohrit të bëhet kusht për pranimin e Serbisë në BE

Aleksandar Vuçiq / Foto EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuќi. ka thënë se ekziston mundësia që Marrëveshja e Ohrit të bëhet pjesë e kapitullit 35 të negociatave, dhe me këtë kusht për pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian, por se ka thënë qartë se çfarë nuk mund të pranojë.

“Së pari, le të shohim se çfarë ndodh, sepse ata nuk mund të injorojnë diçka për të cilën kanë folur me mua. Pas çdo vizite të tyre, pas vetë Ohrit, kam dalë dhe kam thënë qartë se çfarë pranojmë dhe çfarë jo, sepse edhe deklarata ime eksplicite gojore është qëndrim i shtetit dhe nuk mund të refuzohet”, tha Vuçiq në një intervistë për. NIN.

Ai ka shtuar se në Kuvendin e Serbisë u ka thënë deputetëve se nuk bëhet fjalë për pranimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara. - Jam takuar me francezët, gjermanët, italianët, të gjithë evropianët, amerikanët, të gjithë dinë gjithçka, thotë presidenti serb.

Ai tha se ekziston mundësia që Marrëveshja e Ohrit të bëhet pjesë e procesit të negociatave.

– Disa prej tyre e duan atë. Nuk më takon mua të them tani se cilat dy shtete po e shtyjnë fuqishëm këtë, nuk jam i sigurt nëse e duan edhe të tjerët, kështu që do të shohim, tha Vuçiq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës