Vuçiq: Ekziston një ide që Kosova të pranohet në NATO

Vuçiq/ Foto: Milos Miskov / AFP / Profimedia

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuќi. në parlamentin serb siç kanë njoftuar Media serbe ka thënë se ekziston rreziku që Kosova të pranohet në NATO.

“Të gjithë po përpiqen ta bëjnë Serbinë ta njohë Kosovën. Ne presim që dikujt t'i shkojë në mendje që ta futë Kosovën në NATO dhe në këtë mënyrë të detyrojë katër nga pesë vendet e BE-së që ta njohin pavarësinë dhe kështu të na detyrojë ta pranojmë atë”, tha presidenti Vuçiq, duke theksuar se Serbia nuk do ta bënte kurrë këtë. pranoje, edhe nëse bëhet e vërtetë.

Duke folur për marrëdhëniet me Moskën, presidenti Aleksandar Vuçiq ka kujtuar se Serbia nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë, se ai e respekton presidentin Putin, por për të ka vetëm një shtet të cilit i shërben dhe ai është Serbia.

Këtë pasdite kaos i plotë ka ndodhur në kuvendin serb, ku presidenti serb Aleksandar Vuçiq iu drejtua deputetëve duke bërë të ditur detajet e propozimit evropian për Kosovën.

Përfaqësuesit e opozitës serbe shkaktuan një incident dhe ndërprenë prezantimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiq për propozimin evropian për zgjidhjen e marrëdhënieve me Kosovën.

Fjalimi i Vuçiqit u ndërpre me thirrjet “Tradhti” dhe “Kosova është Serbi”, pas së cilës ai akuzoi opozitën se tashmë e ka dhuruar Kosovën.

Në Kuvendin e Serbisë punimet u ndërprenë për një kohë të shkurtër, pasi pas konfliktit verbal mes opozitës dhe presidentit Vuçiq, ka ndodhur një konfrontim fizik.

Pas incidentit, ish-presidenti i Serbisë Boris Tadiq njoftoi se nuk përjashton mundësinë që “skandali” në parlamentin republikan të jetë organizuar nga presidenti Aleksandar Vuçiq dhe një pjesë e opozitës, transmeton Beta.

VIDEO | Vuçiq: Plani evropian parasheh që ne nuk do ta kundërshtojmë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës