Vuçiq pas votimit të rezolutës për Srebrenicën: “Jam krenar për Serbinë”

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se është krenar për vendin e tij dhe serbët e vendeve fqinje. Deklarata e tij vjen pasi Kombet e Bashkuara miratuan rezolutën që përkujton gjenocidin në Srebrenicë.

Presidenti serb e dënoi rezolutën, duke thënë se ajo "poshtëron" Serbinë dhe ndan më tej rajonin.

Vuçiq theksoi gjithashtu se abstenimet e kombinuara dhe votat "kundër" - 87 - ishin më shumë se 84 votat "pro".

“E shihni, kjo është një surprizë e madhe për shumë që ishin brenda sallës, edhe pse u thashë, e patë që në fillim se çfarë përçarje do të shkaktonte kjo. Në fund, 87 prej të pranishmëve në sallë nuk votuan pro rezolutës, 84 votuan pro. Në çdo parlament kombëtar ai propozim do të duhet të dështojë. Vlen gjithashtu të theksohet se 22 vende e anashkaluan takimin dhe nuk votuan, disa gjoja për shkak të mosmarrëveshjes rreth përkujtimit, tha Vuçiq.

Rezoluta cakton 11 korrikun si "Ditën Ndërkombëtare të Kujtimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit të Srebrenicës 1995", që do të festohet çdo vit duke filluar nga ky vit.

Rezoluta, e sponsorizuar nga Gjermania dhe Ruanda, nuk i përmend serbët si fajtorë.

Si Serbia ashtu edhe serbët e Bosnjës kanë mohuar se ka ndodhur gjenocid në Srebrenicë, megjithëse ka dy vendime të gjykatës së OKB-së për të.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës