Vuçiq: Kjo rezolutë do të hapë plagë të vjetra dhe do të sjellë ndarje të reja, jo vetëm në rajon

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u bëri thirrje vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara që të votojnë kundër rezolutës për vendosjen e 11 korrikut si Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë, duke shtuar se ky tekst nuk do të kontribuojë në besim, por do të hapet. plagët e vjetra dhe sjellin ndarje të reja jo vetëm në rajon, por edhe në OKB, raporton “Reuters”.

Vuçiq pyeti pse sillet një rezolutë kur bëhet fjalë për përgjegjësi individuale dhe të gjithë ata që janë përgjegjës janë dënuar. Ai pyeti se pse po zhvillohet ky rast kur vendimi ishte marrë në vitin 2015.

Ai pyeti nëse kjo rezolutë sjell pajtim.

Ai pyeti përfaqësuesin e përhershëm të Gjermanisë se pse e fshehën përgatitjen për këtë rezolutë.

“Shpresoj që sipas rezolutës së vitit 2015 të dënohen të gjitha gjenocidet, përfshirë gjenocidin e kryer ndaj popullit serb. “Ne kemi paguar çmimin më të lartë në Luftën e Dytë Botërore”, tha Vuçiq.

Presidenti i Serbisë tha se është ushtruar presion ndaj shumë vendeve anëtare disa ditë para seancës së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

“Kërkoj dhe kërkoj përgjigje nga të fuqishmit pse duhej bërë kaq shumë presion mbi vendet anëtare të OKB-së, pse kërcënuat vendet që nuk donin ta votonin rezolutën, kam dhjetëra shembuj të tillë. Është një vend i vogël në Ballkan që do të votojë kundër kësaj rezolute, sepse do të hapë kutinë e Pandorës dhe do të duhet t'i përgjigjeni dhjetëra akuzave për gjenocid. “Nuk bëhet fjalë për pajtim, jo ​​për kujtime, por për diçka që do të hapë plagë të reja, jo vetëm në rajonin tonë, por edhe në këtë sallë”, theksoi presidenti serb.

Në fund të fjalës së tij, Vuçiq ka përgatitur flamurin e Serbisë si dhuratë simbolike për kryesuesin e seancës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës