Vuçiq: Nga e premtja, buka do të lirohet për tre dinarë, do të kërkojmë nga FMN-ja të mos e rrisë rrymën

Aleksandar Vuќi.
Aleksandar Vuçiq / Foto: EPA-EFE / KOCA SULEJMANOVIC

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë sonte se nga e premtja e 9 qershorit buka “sava” do të lirohet për tre dinarë dhe në vend të 57 dinarëve do të kushtojë 54 dinarë dhe njoftoi se do të kërkojë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) për të mos rritur çmimin e energjisë elektrike.

“Çmimi i bukës do të jetë më i ulët për pesë për qind, kjo është e rëndësishme për ne për shkak të ndalimit të inflacionit, tendencat janë të mira, inflacioni po ndalet dhe po bie pak, por ne duhet ta përshpejtojmë atë proces”, tha Vuçiq në një fjalim. në Presidencë, raportoi portali Danas.

Ai shtoi se do të kërkojë nga FMN që të mos e rrisë çmimin e rrymës, për të cilën Serbia u angazhua në shtator, sepse autoritetet besojnë se nuk ka “probleme me financat”. “Ne mendojmë se është më e rëndësishme që kjo të mos ndikojë në rritjen e çmimeve të tjera që të mund ta ulim inflacionin në tetë për qind më shpejt, në mënyrë që vitin e ardhshëm të luftojmë për ta ulur atë në 3-3,5 apo katër për qind”, tha Vuçiq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës