Vuçiq: Nuk kam karrotë, kam bërë paqe me shkopin

Aleksandar Vuçiq, President i Serbisë/Foto: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuќi. tha se propozimi francezo-gjerman për zgjidhjen e problemit të Kosovës përmban një pikë të rëndësishme në lidhje me integrimin evropian të Serbisë, por se nuk jep garanci se do të arrihet, tha ai. RTS

Në Kuvendin e Serbisë, Vuçiq, duke iu përgjigjur pyetjes së kreut të grupit parlamentar Moramo – Së bashku, Nebojsha Zelenoviq, nëse realisht është duke negociuar për një afat realist dhe afatshkurtër për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian, tha se ka kërkuar nga deputetët evropianë një përgjigje të saktë për këtë, por nuk ka marrë.

"Unë nuk kam një karotë, kam bërë paqe me një shkop." “Ne nuk kemi fuqi në këtë moment për të dalë kundër gjithë botës”, tha Vuçiq.

Zelenoviq paraprakisht ka theksuar se është e nevojshme të konstituohet Bashkësia e Komunave Serbe të Kosovës dhe se duhet të vendosen rregulla të qarta, e njëra prej tyre është se Kosova nuk mund të bashkohet me Shqipërinë.

Ai ka theksuar se marrëveshja duhet të garantojë pa mëdyshje çmilitarizimin e Kosovës pa ushtri dhe pyeti nëse kjo është diskutuar në procesin e negociatave.

Presidenti i Serbisë i tha Zelenoviqit dhe të tjerëve nga opozita se mund të vijnë në konsultime kur të duan.

Vuçiq paralajmëroi se Serbia do të përballet me një problem të madh në periudhën e ardhshme, sepse në Evropë do të ketë gjithnjë e më pak ushqim.

“Do të ketë ende probleme edhe me energjinë edhe me ushqimin”, tha Vuçiq.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha në parlamentin serb se ekziston një rrezik Kosova të pranohet në NATO.

Pasditen e sotme kaos i plotë ka ndodhur në Kuvendin e Serbisë, ku presidenti serb Aleksandar Vuçiq iu drejtua deputetëve duke bërë të ditur detajet e propozimit evropian për Kosovën.

Përfaqësuesit e opozitës serbe shkaktuan një incident dhe ndërprenë prezantimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiq për propozimin evropian për zgjidhjen e marrëdhënieve me Kosovën.

Pas incidentit, ish-presidenti i Serbisë Boris Tadiq njoftoi se nuk përjashton mundësinë që “skandali” në parlamentin republikan të jetë organizuar nga presidenti Aleksandar Vuçiq dhe një pjesë e opozitës, transmeton Beta.

VIDEO | Vuçiq: Plani evropian parasheh që ne nuk do ta kundërshtojmë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës