Vuçiq: Nuk e prisnim që disa vende të na thinin pas shpine

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha sot në Nju Jork se Serbia ka marrë informacione se kush do të votojë për rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë dhe se do të ketë “lajme zhgënjyese në lidhje me qëndrimin e disa vendeve nga të cilat, siç theksoi ai, nuk presin t'i godasin me thikë pas shpine”.

– Do të ketë lajme zhgënjyese nga disa vende që nuk e prisnim të na goditnin me thikë pas shpine, ka pasur shumë presion dhe shumë heshtin dhe në fund do të votojnë “po”. Por do të ketë nga ata që do të përballojnë presionin dhe nuk do të pranojnë t'i bashkohen parimeve të çuditshme, tha Vuçiq.

Presidenti i Serbisë përsëriti se ka premtuar se do të luftojë dhe nuk do të mbetet pa rezultat.

- Pra, ata do të përsërisin historinë boshe se nuk është faji kolektiv i popullit serb dhe se ata i duan serbët, etj., dhe pastaj presin nga e premtja dhe e shtuna përpjekje për të qetësuar situatën - sikur serbët janë miqtë tanë më të mirë. dhe për të vazhduar sikur asgjë nuk ka ndodhur, nuk ka ndodhur dje, tha Vuçiq.

Ai theksoi se është një paradoks që Gjermania, pas Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore, do të bëjë deklaratën hapëse në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së dhe do të hapë debatin.

- Sa e çuditshme që Gjermania do të na gjykojë me prezantimin e saj hyrës. Nuk do të luftoj për ruajtjen e ulëses, do të luftoj për Serbinë, ka theksuar presidenti i Serbisë.

Vuçiq shtoi se Mali i Zi "mendonte se serbët ishin budallenj" me amendamentet e tij në Rezolutë.

- Ata mendonin se çdo njeri normal do të pranonte të kishte një justifikim para qytetarëve të tij dhe të thoshte - mirë, tani kemi amendamente që thonë se serbët nuk janë fajtorë kolektivë dhe se Serbia nuk është fajtore kolektive - fajin, fajin situatën. , etj. Vetëm ata njerëz nuk e kuptuan. Ndoshta do t'i bindin të gjithë të tjerët në Serbi, por mua nuk më bindën mua. Ata ishin të sigurt se unë do të bëj të njëjtën gjë si ata, nuk e kam fjalën në Mal të Zi, por në shumë vende dhe se do të pranoj atë që është më e lehtë për mua dhe që do të më mbajë në pushtet dhe se askush nuk do të më akuzojë askund. tha Vuçiq për gazetarët në Nju Jork.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës