Në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, Vuçiq akuzoi vendet perëndimore se kanë shkelur brutalisht Kartën duke njohur Kosovën.

Aleksandar Vuçiq / Foto EPA-EFE/NOEMI BTUZAK HUNGARIA JASHTË

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, akuzoi vendet perëndimore se kanë "shkelur brutalisht" Kartën e Kombeve të Bashkuara dhe Rezolutën 1244 duke njohur pavarësinë e Kosovës, si dhe "mohojnë të gjitha parimet që ata mbrojnë sot." ".

Megjithatë, theksoi ai, Serbia dhe të gjitha institucionet e saj po punojnë për të ruajtur dialogun me Prishtinën nën patronazhin e Bashkimit Evropian.

“Kjo është detyra jonë. Dialogu është i mundur vetëm nëse të gjithë ne, përfshirë ndërmjetësuesit evropianë, i përmbahemi fort asaj që është rënë dakord. Çekuilibri, të cilit Serbia gjithmonë duhet të dorëzohet, nuk çon në zgjidhjen e problemit. Përkundrazi”, tha Vuçiq.

Në OKB, Vuçiq akuzoi autoritetet në Prishtinë dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për rritje të dhunës me motive etnike kundër serbëve.

Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, e cila u shpall në vitin 2008.

Presidenti i Serbisë ka deklaruar se sot në Kosovë po ushtrohet dhunë lakuriq ndaj serbëve nga separatistët e Albin Kurtit.

“Vetëm javën e kaluar Albin Kurti tha në Bruksel se serbët do të paguajnë dhe do të vuajnë. A është e mundur të bëhet një tallje më e keqe me njerëzimin dhe rendin ndërkombëtar. "Vetëm një ditë më vonë, pikërisht tani, një kontingjent i ri serb u mor, u arrestua në fushatën e tij të terrorit," vuri në dukje ai.

Vuçiq tha gjithashtu se cinizmi i regjimit të Kurtit shkon deri aty sa që edhe pse BE-ja dhe Amerika lëshuan një deklaratë duke dënuar dhunën e autoriteteve në Prishtinë, numri i sulmeve ndaj serbëve u rrit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës