Vuçiq-Meloni: Italia kërkon një proces të shpejtë zgjerimi me garanci se e gjithë Europa do të bashkohet

Marrëdhëniet ekonomike dhe politike ishin në fokus të bisedimeve të kryeministrit italian Giorgia Meloni me presidentin serb Alekdandar Vuçiq në takimin e sotëm në Beograd, me theks në proceset integruese evropiane dhe politikën e emigrantëve dhe fillimin e prodhimit të automjetit elektrik "Panda" nga Stellantis. në Kraguvc, njoftoi korrespondenti i MPB-së nga Beogradi.

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni tha se është e rëndësishme për Romën që Ballkani Perëndimor t'i bashkohet familjes evropiane dhe se Serbia ka një rëndësi strategjike për Italinë.

“Prandaj jemi këtu dhe do të vazhdojmë të jemi ndër të parët që do të mbështesim procesin e zgjerimit, jo aq zgjerimin sa bashkimin e Evropës, sepse Evropa nuk është një klub ku vendoset se kush duhet të jetë atje. Ajo që duhet të bëjnë institucionet evropiane është një proces serioz dhe i shpejtë për të garantuar që e gjithë Evropa të jetë e bashkuar – tha Meloni.

Ajo theksoi se “për Italinë është e rëndësishme që Evropa Perëndimore të jetë pjesë e familjes së BE-së dhe Serbia mund të llogarisë në mbështetjen e Italisë dhe në Këshillin Evropian, në mënyrë që të përshpejtojë procesin e afrimit me BE-në dhe gjithçka tjetër. kërkohet nga Komisioni Evropian."

- E di që Serbia do të vazhdojë të ketë qasje konstruktive në dialogun për Kosovën. Italia e mbështet atë proces dhe ne po punojmë për zbatimin e të gjitha angazhimeve të marra nga palët – tha Meloni.

Vuçiq në konferencën për shtyp tha se Italia objektivisht dhe rrënjësisht po i afrohet zgjidhjes së problemeve në rajon.

- Me Melonin kam biseduar për të gjitha çështjet rajonale dhe rrugën evropiane të Serbisë dhe i jam mirënjohës kryeministrit të Italisë për mbështetjen thelbësore dhe këmbëngulëse të Italisë për rrugën evropiane të Serbisë, dhe i jam veçanërisht mirënjohës Melonit që gjithmonë ka dashur të dëgjojë mendimin tonë, dëgjoni çfarë ka për të thënë Serbia dhe se nuk ka qasje të njëanshme ndaj problemeve në rajon - tha Vuçiq.

Sa i përket bashkëpunimit ekonomik, Vuçiq shprehu shpresën se në të ardhmen mund të jetë shumë më i lartë, sidomos kur Stelantis të fillojë të prodhojë “pandën” elektrike në Kragujevc”.

– Kompania “Stelantis” përveç prodhimit të “pandës”, një veture të re elektrike, mund të jetë edhe gjenerator i investimeve të reja në industrinë e automobilave – tha Vuçiq.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës