Vuçiq: Konfliktin në Kosovë e ka nisur policia e Kosovës, jo NATO

Aleksandar Vuçiq / Foto: EPA-EFE / KOCA SULEJMANOVIC

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka komentuar situatën aktuale në Kosovë dhe ngjarjet e 29 majit gjatë paraqitjes së tij të ftuar në emisionin “Prva Tema” në TV Prva.

Ai ka thënë se konfliktin e ka nisur policia e Kosovës e jo NATO-ja.

“Para këtij emisioni, pesë këshilltarë që merren me këtë çështje dhe që kanë për detyrë të më vënë në dukje gabimet e mia, më thanë që të mos tregohem ngërç dhe të mos jem pesimist. Mendoj se këto foto janë të tmerrshme dhe të zgjedhura qëllimisht kundër serbëve, sepse nuk tregojnë se kush e filloi konfliktin. Nuk e nisi NATO-ja, por policia e Kosovës”, tha Vuçiq për pamjet e konfliktit të fundit mes serbëve vendas dhe pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan dhe shtoi:

“Të gjithë në Perëndim e dinë se Prishtina është fajtore dhe se Kurti është fajtor. Nuk kemi asgjë për të fituar nga kjo, sepse ai e di se çfarëdo që të bëjë, amerikanët, britanikët dhe gjermanët do të jenë në favor të ruajtjes së të ashtuquajturës pavarësi të Kosovës dhe mos lejimit të serbëve që të kërcënojnë integritetin territorial të Kosovës. “, shtoi Vuçiq.

Vuçiq theksoi se Kurti gjoja “dëshiron që Serbia dhe NATO të hyjnë në një konflikt” dhe shtoi se kjo nuk është në interesin e Serbisë.

Ai tha se biseda e djeshme me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz ishte një “bisedë shumë e vështirë”.

“Ishte performanca ime më e mprehtë, por e qytetëruar”, ka thënë Vuçiq.

I pyetur nëse zgjidhja është të shkojmë në zgjedhje të reja lokale, Vuçiq u përgjigj se "nuk di çfarë të thotë". Më lejoni të negocioj, do të flasim vetëm nga e marta”, tha Vuçiq.

Duhet të shohim se çfarë do të marrin njerëzit tanë, nëse ka diçka për të marrë, jemi gjithmonë të gatshëm për kompromise”, tha Vuçiq dhe shtoi se na presin ditë të vështira.

Duke folur për përfshirjen në CNN, Vuçiç tha se intervista ishte "teknikisht e komplikuar" për të.

“Nuk e kam parë as prezantuesin, kam mundur të dëgjoj vetëm përmes folësit dhe as këtë nuk e kam dëgjuar mirë, ndaj pyetjet i kam marrë me mend në bazë të disa fjalëve. “Ishte një problem i vogël teknik”, tha Vuçiq.

Ai iu referua edhe protestës në mbështetje të serbëve të Kosovës në Autokomandë pas dhunës në Zveçan.

Ata nuk do të shkojnë në Rudare për të protestuar, por do të shkojnë në Autokomandë”, tha Vuçiq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës