Vuçiq dhe Kurti konfirmuan praninë e tyre në Bruksel të mërkurën

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, do të jetë nikoqir i një takimi të nivelit të lartë në kuadër të dialogut Beograd-Prishtinë të mërkurën, më 26 qershor, dhe pjesëmarrjen e kanë konfirmuar presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm.

Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, nga ora 15 do të ketë takime të ndara me Vuçiqin dhe Kurtin, të cilat do të pasohen nga një takim trepalësh.

Në takimet do të diskutohet për atë që është arritur deri më tani në dialog, si dhe për hapat e mëtejshëm. Është bërë e ditur se Josep Borrell do të bëjë një deklaratë për mediat para dhe pas takimeve.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë sot se nuk pret asgjë të rëndësishme dhe thelbësore nga takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

- Nuk pres që Serbia ta zbatojë marrëveshjen bazë. Aktualisht në Republikën e Kosovës asnjë komunitet nuk është në agjendë, theksoi Konjufca.

Mikpritës i takimit Curti-Vuçiq të mërkurën në Bruksel, siç njofton BE-ja, do të jetë shefi i diplomacisë së Unionit, Josep Borrell.

Sipas njoftimit të sotëm nga Qeveria e Kosovës, fokusi kryesor i këtij takimi do të jetë zbatimi i marrëveshjes bazë të vitit të kaluar nga Brukseli dhe aneksit të saj nga Ohri, si dhe hapat e mëtejshëm në negociatat për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve. .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës