Vuçiq serbëve të Kosovës: Mos hyni në konflikt me NATO-n, por nëse pushtuesi shqiptar qëllon, do të jetë shumë ndryshe

Aleksandar Vuqi "" Ballkani i Hapur"
Aleksandar Vucic / Foto: EPA-EFE / ANDREJ CUKIC

Presidenti serb Aleksandar Vuќi. ka thënë se Serbia do të bëjë gjithçka për të ruajtur paqen pas konflikteve të sotme në veri të Kosovës, por se “gjërat do të jenë krejtësisht ndryshe” nëse shqiptarët qëllojnë ndaj serbëve.

“Nëse pushtuesi shqiptar qëllon, gjërat do të jenë krejtësisht ndryshe, kjo është diçka që ua kam përcjellë të gjithëve në NATO”, u tha Vuçiq gazetarëve në Presidencë.

Ai u bëri thirrje serbëve në Kosovë që të mos hyjnë në konflikt me NATO-n, sepse sipas tij këtë e dëshiron më së shumti kryeministri i Kosovës. Albin Kurti.

“I bëj thirrje që kur të protestojnë, a do të jetë nesër, pasnesër, është vendimi i tyre, sepse e di që nuk do të pranojnë pushtimin e ndërtesave të tyre, qyteteve dhe shtëpive të tyre, ta bëjnë në një qetësi. mënyrë, siç janë sot, tek ata janë ulur. Kur ata e kundërshtojnë pushtuesin shqiptar në mënyrë paqësore, atëherë askush nuk mund t'i bëjë asgjë”, tha Vuçiq.

Ai tha se ushtria serbe ka ridislokuar forcat në vendet ku e konsiderojnë të nevojshme dhe shtoi se nuk do të lejohet pogromi dhe dëbimi i serbëve nga Kosova.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës