Vuçeviç: Ka të dhëna se Greqia dhe Rumania po ndryshojnë qëndrim, rezoluta do të ketë pasoja për Ballkanin Perëndimor

Kryeministri i Serbisë, Millosh Vuçeviq, tha sot se presionet nga Perëndimi për të mbështetur Rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë janë të mëdha dhe se, siç tha ai, "ka indikacione se Greqia, dhe ndoshta Rumania, do të ndryshojnë qëndrimin e tyre. “, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

“Është e vështirë për serbët të kuptojnë se grekët po votojnë për këtë, ashtu siç ishte e dhimbshme për ne të shohim një grua greke që propozon hyrjen e Kosovës në Këshillin e Evropës”, ​​tha Vuçeviq në televizionin Prva, në lidhje me apelin e presidentit. i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Greqia të abstenojë nga votimi për rezolutën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ai vlerësoi se miratimi i rezolutës do të ketë pasoja për Serbinë dhe rajonin e Ballkanit Perëndimor, se hapi tjetër është shfuqizimi i Republikës Srpska dhe rishikimi i kontestit të Dejtonit, si dhe se dikush po luan me zjarrin në Perëndim. Ballkani.

Vuçeviq tha se "inxhinierët" e rezolutës qëllimisht zgjodhën ta votojnë atë nga vende apo popuj të afërt me serbët për të na poshtëruar më tej.

“Rezoluta e shënon popullin serb si gjenocid, edhe pse ne jemi popull i vuajtur, tha ai.

Sipas tij, ndryshimet e Malit të Zi në rezolutë "në thelb nuk ndryshojnë asgjë në të, por hedhin pluhur në sy".

- Nuk mund ta ndalojmë votimin e asaj rezolute, sepse e tillë është gjeopolitika, por do të jetë një sukses i madh për ne nëse shumica e vendeve janë kundër dhe abstenojnë. Do të jetë një mesazh i qartë për botën se ata në thelb dështuan, edhe pse do ta votojnë zyrtarisht, tha kryeministri Vuçeviq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës