Fronti i Dytë i Amerikës

Boshko Jakshiq / Foto: MPB

E shtyrë nga padurimi i saj me komunistët në Pekin, Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA tensionoi në mënyrë të panevojshme marrëdhëniet tashmë të vështira me Kinën duke vizituar Tajvanin.

Ishte një triumf i diplomacisë amerikane, që tregoi se pushteti legjislativ nuk dëgjon ekzekutivin, por edhe një fiasko e politikës së jashtme me pasoja të mundshme. Ky është përshkrimi i shkurtër i largimit të Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan Nancy Pelosi në Tajvan.

Në një nga intervistat e saj të shumta, Pelosi tha se kur shkon në Capitol Hill, vesh parzmoren e trupit dhe kafshon thonjtë për mëngjes. "Unë di të marr goditje," i tha ai CNN.

Më pas, taktikisht shmangu të thoshte se mund të gjuante edhe grushte. Pyete Donald Trump: shumë nga përplasjet e tyre janë një ilustrim i asaj që ajo e shtyn atë në thembër. Ose presidenti kinez Xi Jinping, të cilin ai e sulmon sistematikisht për autoritarizmin e tij dhe shpërfilljen e të drejtave të njeriut.

E fundit që mori një goditje nga gjyshja 82-vjeçare, një demokrate nga Kalifornia, ishte kolegu i saj i partisë dhe gjithashtu presidenti i Shteteve të Bashkuara: Joseph Biden. Edhe pse shefja e Shtëpisë së Bardhë është përmbajtur të komentojë planet e saj për të vizituar Tajvanin, një forcë diplomatësh, strategësh dhe analistësh kanë paralajmëruar për pasojat e dëmshme të një udhëtimi të tillë në një kohë kur marrëdhëniet SHBA-Kinë janë në nivelin më të ulët historik. "Ushtria amerikane nuk mendon se është një ide e mirë," tha Pentagoni.

Nga Tiananmen në Taipei

Në historinë amerikane, Pelosi është gruaja e parë që është Kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve, një pozicion jashtëzakonisht i fuqishëm, jo ​​vetëm sepse është e dyta në radhë pas presidentit, por edhe sepse drejton axhendën legjislative të partisë në pushtet.

Që në ditët e para të karrierës së saj, ajo është njohur si një kritike e mprehtë e Kinës komuniste. Një video që është shfaqur në mediat sociale tregon se ajo shpalos një pankartë pro-demokracisë në sheshin Tiananmen të Pekinit në fillim të viteve XNUMX përpara se të kapej nga policia.

Aktivizimi i saj nuk është i rastësishëm. Zona e San Franciskos që ajo përfaqëson është shtëpia e shumë aziatikëve, përfshirë disidentët kinezë, nacionalistët tajvanezë dhe tibetianë. Duke përkrahur pikëpamjet e saj liberale, Pelosi po fiton me rrëshqitje dhe afërsia e saj me Dalai Lamën, një mysafir i shpeshtë në shtëpinë e saj, ka tërhequr prej kohësh pakënaqësi nga Pekini.

Megjithatë, qëndrimi i saj i shkurtër në Tajvan, si pjesë e një turneu në Azinë Juglindore, ishte sfida përfundimtare për regjimin komunist, i cili e konsideron Tajvanin territorin e tij dhe ka qeverisur për dekada nën politikën "një Kinë".

Uashingtoni, nga njëra anë, shpall atë politikë, e cila në mënyrë efektive delegjitimon sovranitetin e Tajvanit si një komb i pavarur, dhe nga ana tjetër, Akti i Marrëdhënieve të Tajvanit thotë se Shtetet e Bashkuara "do t'i ofrojnë Tajvanit artikuj të tillë mbrojtës dhe shërbime të mbrojtjes në sasi që do të ishte e nevojshme për të ruajtur kapacitetet vetëmbrojtëse”.

Përkushtim i palëkundur

Presidenti Biden u përpoq me kujdes të paralajmëronte Pelosin për rreziqet e të qenit në gjendje të ruante atë ekuilibër strategjik ndaj Kinës dhe Tajvanit në një kohë kur prioritetet e politikës së jashtme të SHBA-së janë zhvendosur në rajonin Indo-Paqësor dhe Kina është etiketuar si rivalja më e madhe e Amerikës.

Por kur Pekini kërcënoi në mënyrë implicite një përgjigje ushtarake ndaj vizitës, nuk kishte asnjë mënyrë për të ndaluar Pelosin. Uashingtoni dhe ushtria amerikane u detyruan ta mbronin atë. Udhëtimi shkatërroi paqartësinë strategjike që Uashingtoni kishte praktikuar për kaq gjatë.

Kur mbërriti në Taipei, Pelosi u zotua për "angazhimin e palëkundur të Amerikës për të mbështetur demokracinë e gjallë të Tajvanit", duke e tërhequr në mënyrë efektive Uashingtonin në përleshje. Ndihmësit e Biden theksuan rastësisht faktin se vizita e folësit në Tajvan nuk është e pazakontë dhe kujtuan se Newt Gingrich udhëtoi atje në të njëjtin kapacitet në vitin 1997. Por kjo ishte një kohë tjetër dhe një Kinë tjetër.

Pekini tha se nuk do të lejonte që incidenti diplomatik të kalonte dhe ishte i shpejtë për të dërguar një sinjal se sa serioz ishte, kështu që potenciali i vërtetë i konfliktit shpërtheu pasi Pelosi ishte larguar tashmë nga Taipei. Kinezët kanë nisur një seri manovrash detare me municion të vërtetë në detin përreth Tajvanit, duke përfshirë në ujërat që Tajvani i pretendon si të tijat.

Udhëtim i pamatur

Gjëja e fundit që i duhet Amerikës është të hapë një front me Kinën pas atij në Ukrainë me Rusinë. Biden dhe këshilltari i tij për sigurinë kombëtare kanë pasur një sërë bisedash shumë të vështira me udhëheqjen kineze, duke paralajmëruar se sa e rrezikshme do të ishte për Kinën të përfshihej në konfliktin e Ukrainës duke ofruar ndihmë ushtarake për Rusinë, veçanërisht tani që arsenalet e Presidentit Vladimir Putin janë dukshëm. i varfëruar pas pesë muajsh lufte. .

Biden i përcolli personalisht presidentit Xi Jinping se në atë rast Kina rrezikon të humbasë dy tregjet e saj më të mëdha të eksportit – Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian. Pekini ka dhënë garanci se nuk do të ofrojë ndihmë ushtarake për rusët.

Dhe pastaj ishte Pelosi, e cila me vizitën e saj provokuese ekspozoi mosfunksionimin e veçantë të demokracisë amerikane: një president demokrat nuk mund ta pengojë kryetarin demokrat të Dhomës së Përfaqësuesve të bëjë një vizitë të njohur për të rrezikuar interesat dhe sigurinë kombëtare.

Pelosi mund të ketë arritur edhe një herë të magjepsë votuesit e saj kinezë në San Francisko me intolerancën e saj ndaj komunistëve në Pekin, por ishte një test i panevojshëm i oreksit të Kinës për konfrontim, nga i cili do të vuajnë më shumë biznesi, tregtarët dhe investitorët. “Udhëtimi i pamatur, i rrezikshëm dhe i panevojshëm”, i cilësuar nga kolumnisti i famshëm i New York Times, Thomas Friedman, ka hapur një tjetër front në një botë që tashmë ka shumë tensione gjeopolitike dhe ekonomike.

Të qenit në dy fronte kundër dy forcave kundërshtare globale në të njëjtën kohë do të ishte një gabim gjeostrategjik i pafalshëm i SHBA-së.

Autori është gazetar.

Video e ditës