Në ditën e dytë të Kampionatit Europian dhe menjëherë një derbi i madh, Italia nis mbrojtjen e titullit ndaj Shqipërisë

Foto: EPA-EFE / DANIEL DAL ZENNARO

Maratona e vërtetë futbollistike e Kampionatit Evropian nis sot pasi këtë të shtunë në program janë tre ndeshje që do t'i shohim çdo ditë deri në përfundim të fazës së grupeve.

Pas dje Hapja spektakolare e Kampionatit Evropian për Gjermaninë nikoqire dhe fitorja ndaj Skocisë prej 5:1 sot programin e hapin Hungaria dhe Zvicra me ndeshjen në Këln nga ora 15:00.

Kjo pritet të jetë një ndeshje mes dy skuadrave që do të luftojnë për vendin e dytë në grup, ndaj është jashtëzakonisht e rëndësishme për të dyja përzgjedhjet. Ndeshja mes Hungarisë dhe Zvicrës do të jetë vetëm një ngrohje për atë që vijon nga ora 18:00 në stadiumin Olimpik të Berlinit ku luhet derbi i parë i madh i turneut.

Spanja dhe Kroacia do të përballen me 75.000 mijë shikues, të dyja skuadrat synojnë të shkojnë deri në fund të kampionatit, ndaj të shohim se kush do të startojë.

Kroacia e udhëhequr nga Zlatko Dalic Arriti në kampionat në formë të mirë me gjashtë fitore në gjashtë ndeshjet e fundit, ndërsa në “provën e veshjes” para Kampionatit Evropian mposhti Portugalinë me 2:1.

Në ndeshjen e fundit të programit të sotëm do të shohim kampionët aktualë të Europës, italianët, të cilët do të përballen me Shqipërinë.

Italia hyn në ndeshje si favorite, por nuk duhet harruar se Shqipëria pati kualifikime të shkëlqyera dhe sigurisht që nuk do të hyjë në ndeshje me “flamur të bardhë”. Ndeshja luhet në stadiumin “Signal Iduna Park” në Dortmund nga ora 21:00.

15:00: Hungari – Zvicër

18:00: Spanjë – Kroaci

Ora 21:00: Itali – Shqipëri

FOTO | Muajin e ardhshëm Gjermania do të jetë qendra e futbollit: do të hapet zyrtarisht Kampionati i 17-të Evropian

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës