PARASHIKIMI I MOTIT: Mëngjes me diell, pasdite reshje të dendura shiu dhe bubullima

Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Moti paradite është me diell me vranësira të lehta deri mesatare. Pasdite dhe në mbrëmje do të ketë zhvillim të vranësisë së paqëndrueshme me reshje lokale të rrëmbyeshëm, bubullima dhe erë të fortë. Në disa vende do të ketë kushte për stuhi afatshkurtër. Temperatura minimale do të jetë në intervalin prej 11 deri në 20, ndërsa maksimalja prej 28 deri në 36 gradë. UV=8.

Në Shkup paraditja do të jetë me diell me vranësira të vogla deri në mesatare. Në orët e pasdites dhe të mbrëmjes do të jetë e paqëndrueshme me reshje të rrëmbyeshme, bubullima dhe erë të fortë. Temperatura minimale do të jetë rreth 18 gradë, ndërsa ajo maksimale do të arrijë në 31 gradë.

Deri të dielën pasdite dhe në mbrëmje në shumë vende do të jetë e paqëndrueshme me reshje të rrëmbyeshme, bubullima dhe erë të fortë. Lokalisht proceset do të jenë në formë stuhie me reshje të dendura shiu, erëra të forta, shkarkime elektrike dhe breshër. Temperaturat do të pësojnë rënie graduale.

Video e ditës