PARASHIKIMI I MOTIT: Paradite me diell, pasdite reshje të dendura shiu

Moti me shi
Mot me shi / Foto: “Shtypi i Lirë”, Dragan Mitreski

Moti sot në mëngjes do të jetë me diell me vranësira të ulëta deri mesatare. Në orët e pasdites dhe të mbrëmjes në shumë vende do të jetë e paqëndrueshme me reshje të rrëmbyeshme, bubullima dhe erë të fortë. Proceset lokale do të jenë në formë stuhie me reshje të dendura shiu, erëra të forta, shkarkime elektrike dhe breshër.

Temperatura minimale do të jetë në intervalin prej 10 deri në 20, kurse maksimalja do të arrijë nga 25 deri në 34 gradë. UV=7.

Në Shkup do të mbajë mot me diell në mëngjes me vranësira të vogla deri mesatare. Pasdite dhe mbrëmje në pjesë të luginës do të jetë e paqëndrueshme me reshje të rrëmbyeshme, bubullima dhe erë të fortë. Temperatura minimale do të zbresë deri në 19, ndërsa ajo maksimale do të arrijë deri në 29 gradë.

Deri të dielën do të mbajë mot pjesërisht i vranët, në shumë vende jostabile me reshje të rrëmbyeshme, bubullima dhe erë të fortë. Proceset lokale do të jenë në formë stuhie me reshje të dendura shiu, erëra të forta, shkarkime elektrike dhe breshër. Temperaturat gradualisht do të bien nën mesataren për këtë periudhë të vitit.

Video e ditës