PARASHIKIMI I MOTIT: Paradite me diell, pasdite me stuhi

Moti me shi
Mot me shi / Foto: “Shtypi i Lirë”, Dragan Mitreski

Moti sot në mëngjes do të jetë me diell dhe shumë i ngrohtë me vranësira të vogla deri mesatare, ndërsa pasdite dhe në mbrëmje do të ketë zhvillim të vranësisë së paqëndrueshme me reshje lokale të rrëmbyeshëm, bubullima dhe erë të fortë, me kushte për shfaqjen e një stuhi afatshkurtër. Temperatura minimale do të jetë në intervalin prej 12 deri në 21, ndërsa maksimalja do të arrijë nga 31 deri në 39 gradë Celsius. Indeksi UV do të jetë 9.

Në Shkup do të mbajë mot me diell me vranësira të vogla deri mesatare dhe me erë të dobët deri mesatare veriperëndimore. Pasdite në pjesë të luginës do të ketë zhvillim të vranësirave të paqëndrueshme me reshje të rrëmbyeshme shiu, bubullima dhe erë të fortë. Temperatura minimale do të zbresë deri në 20, ndërsa ajo maksimale do të arrijë në 37 gradë.

Nesër në shumë vende do të jetë e paqëndrueshme dhe do të ketë rënie të temperaturës, sidomos në pjesët veriore me 3 deri në 5 gradë. Një valë e re me lagështirë me ulje të temperaturave do të ketë kudo nga e premtja deri në fundjavë

Video e ditës