PARASHIKIMI I MOTIT: Paradite shumë i ngrohtë, pasdite jostabile me shi të rrëmbyeshëm.

Turistët në Shkup gjatë periudhës së verës / Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Moti në mëngjes do të jetë me diell dhe shumë i ngrohtë me vranësira të vogla deri në mesatare lokale. Pasdite moti do të jetë i paqëndrueshëm me reshje të rrëmbyeshme shiu, bubullima dhe erë të fortë, ndërsa lokalisht do të ketë kushte për paraqitje të stuhive me breshër dhe erë të fortë.

Temperatura minimale do të jetë në intervalin prej 12 deri në 21, dhe maksimale do të arrijë 30 deri në 37 gradë. Indeksi UV do të ketë një vlerë prej 9.

Në Shkup me diell dhe i ngrohtë me erë të dobët deri mesatare verilindore. Pasdite do të ketë zhvillim të vranësirave të paqëndrueshme me reshje të rrëmbyeshme dhe bubullima afatshkurtër. Temperatura minimale do të zbresë deri në 20, ndërsa ajo maksimale do të arrijë deri në 36 gradë.

HMRC parashikon mot shumë të nxehtë në ditët në vijim. Për shkak të ndikimit të aktivitetit ciklon nga lindja, pasdite dhe në mbrëmje do të ketë zhvillim të vranësirave të paqëndrueshme me reshje të rrëmbyeshme, bubullima dhe erë të fortë, ndërsa në nivel lokal do të ketë kushte për paraqitje të stuhive afatshkurtër me breshër. dhe erë e fortë.

Video e ditës