“VLENI” me siguri në qeveri, nuk dimë për ZNAM

Takimi i VMRO-DPMNE-së me Kolaicia Vredin Foto: MPB

Jozyrtarisht tashmë është arritur marrëveshja që koalicioni “Vlen” të marrë ministritë e mjedisit, shëndetësisë dhe ekonomisë, si dhe postin e zëvendëskryeministrit.

Nesër mund të përfundojnë negociatat qeveritare mes VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit “Vredi”, bëjnë të ditur burime partiake. Në mbledhjen e sotme është pritur që ekipet partiake të përpunojnë ndarjen e reparteve, pas së cilës VMRO-DPMNE dhe “Vredi” do të shpallin partneritetin, parimet e koalicionit qeveritar, si dhe ndarjen e tortës qeveritare.
Jozyrtarisht tashmë është arritur marrëveshja që koalicioni “Vlen” të marrë ministritë e mjedisit, shëndetësisë dhe ekonomisë, si dhe postin e zëvendëskryeministrit.

Ministër do të jetë edhe zëvendëskryeministri

Sipas informacioneve, zëvendëskryeministri do të jetë edhe ministër i mjedisit. Ekipet negociatore duhet të vendosin se kush do të jetë kryetar i Kuvendit. Nëse posti i kryeparlamentarit mbetet me VMRO-DPMNE-në, “Vredi” do të marrë një tjetër zëvendëskryeministër (i mundshëm për integrime evropiane), gjegjësisht do të hyjë në qeverinë e mandatarit të ardhshëm Hristijan Mickoski me tri ministri dhe dy zëvendëskryeministër. .
Ndonëse spekulohej se posti i zëvendëskryeministrit për sistemin politik dhe marrëdhëniet ndërmjet komuniteteve do t'i shkonte Vredit, sipas informacioneve, ai post zëvendëspresident do t'i kalonte njërit prej komuniteteve më të vogla që janë partnerë të koalicionit të VMRO-DPMNE-së. . Sipas njoftimeve të Mickoskit për riorganizimin e Qeverisë, Ministria e Sistemit Politik do të shndërrohet në Ministrinë e Marrëdhënieve ndërmjet Komuniteteve, që automatikisht do të thotë se ky departament do të menaxhohet nga një zëvendëskryeministër nga komunitetet më të vogla. Kjo në anën tjetër do të thotë që për herë të parë pas Marrëveshjes Kornizë, pra pas 22 vjetësh, ai dikaster nuk do të menaxhohet nga një shqiptar, sepse ai dikaster deri më tani ishte i “rezervuar” për kuadro nga partitë shqiptare.

Për momentin, vetëm komunikim telefonik me ZNAM

Pas marrëveshjes qeveritare mes VMRO-DPMNE-së dhe “Vredit”, pritet takimi i parë i grupeve punuese të VMRO-DPMNE-së dhe ZNAM-së së Maksim Dimitrievskit. Deri më tani mes dy palëve ka pasur vetëm komunikim telefonik. Siç kemi bërë të ditur tashmë, organet partiake të ZNAM janë autorizuar nga sekretari i përgjithshëm dhe nënkryetarët për të negociuar me partitë. Nëse ZNAM do të jetë pjesë e qeverisë së Mickoskit do të dihet pasi partia e Dimitrievskit të marrë ofertën.
Pritet marrëveshja përfundimtare për qeverinë e re VMRO-DPMNE, “Vredi” dhe ZNAM dhe rezultati i rivotimit të shtatë vendvotimeve në Njësinë e Pestë dhe të Gjashtë zgjedhore ku mund të ndryshohen mandatet e fituara. Në "gjashtë" dje u rivotua për një vendvotim dhe kishte mundësi që "Vredi" të merrte më shumë deputet në kurriz të Frontit Europian. Aty varet mandati i Fatmire Isakut nga PDSH.
Në anën tjetër, në “pesë”, ku u rivotuan gjashtë vendvotime, në mandat shpresonte LDP-ja, por edhe VMRO-DPMNE. E në Njësinë e Pestë, humbësi mund të jetë Fronti Evropian, gjegjësisht është e pasigurt nëse Ismail Jahoski nga BDI do ta mbajë mandatin deputet.
Fronti Evropian për rivotimin akuzoi VMRO-DPMNE-në dhe LSDM-në se po bëjnë inxhinieri zgjedhore, ndërsa lideri i BDI-së Ali Ahmeti akuzoi për marrëveshje nga bodrumet e kuqe mes partive maqedonase, me qëllim që BDI të mos jetë forca e dytë politike në Vendi.
Në një intervistë për televizionin shqiptar ORA24, Mickoski i tha Ahmetit që të ndryshojë ambientin e tij më të ngushtë partiak.

- Mesazhi im është se nuk ka bodrume, gjithçka është transparente, gjithçka është e qartë. E kam thënë shumë kohë më parë se opsioni i natyrshëm i VMRO-DPMNE-së është të bëjë koalicion me opozitën shqiptare në Maqedoni. Kështu ka qenë edhe në zgjedhjet lokale, kanë bërë fushatë kundër meje, VMRO-DPMNE dhe në Tetovë dhe Gostivar nuk kanë kryetarë komunash, kanë humbur në këto zgjedhje parlamentare. Nuk ka nevojë të besohet në komplote të tilla, nuk ekzistojnë, situata është shumë e qartë, është shumë e thjeshtë, ai duhet të pajtohet me disfatën, të shkojë në opozitë. Këshilla ime është të heqësh qafe disa njerëz me të cilët është i rrethuar. Duhet të fokusohet më shumë në gjërat reale dhe më pas një BDI e re me njerëz të rinj dhe një platformë të rifreskuar kuadro dhe programore, mund të vijmë të ulemi të bisedojmë, të shohim se si do të jetë në të ardhmen - thotë Mickoski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës