Ia vlen të presësh për karrigen e folësit

koleksion

Të parët i referohen shumicës së fituar në Parlament dhe të dytët, nga ana tjetër, "rregullit të pashkruar" që një shqiptar duhet të drejtojë një nga tre funksionet shtetërore.

Posti presidencial në Kuvend është “trofeu” kryesor për të cilin ende nuk ka marrëveshje në negociatat për ndarjen e portofoleve mes VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit “Vredi” në qeverinë e re. Si VMRO-DPMNE ashtu edhe "Vredi" sulmojnë postin e kryetarit, të parët i referohen shumicës absolute të fituar në Kuvend, të dytët, nga ana tjetër, "rregullit të pashkruar" që një shqiptar duhet të kryesojë njërin nga tre shtetet. funksione.

VMRO-DPMNE dhe “Vredi” pritet që në fundjavë të përfundojnë negociatat për skuadrën e parë të qeverisë, pas së cilës do të vijojnë bisedimet me Lëvizjen ZNAM, e cila, siç paralajmëroi lideri dhe mandatari i ardhshëm Hristijan Mickoski, do të arrijë një shumicë prej dy të tretash në seancën konstituive.
Burime nga ekipet negociatore bëjnë të ditur se në tryezën e “Worth” janë ofruar ministritë e shëndetësisë apo arsimit, ekonomisë, kulturës dhe zv/kryeministri për sistemin politik. Nga ana tjetër, Vredi kërkon pesë-gjashtë portofolë, përfshirë kryetarin e Kuvendit, ndërsa VMRO-DPMNE ofron katër deri në pesë portofole, duke përjashtuar karrigen e kryetarit. VMRO-DPMNE po planifikon edhe stafin e saj për ministritë e reja - për energji dhe për sport.

Mickoski tashmë ka bërë të ditur se kanë siguruar 61 deputetë dhe se pas rivotimit nesër në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë, shpreson në 62 mandate. Jozyrtarisht, tre deputetët tashmë të “siguruar” janë nga koalicioni i udhëhequr nga LSDM.

- VMRO-DPMNE si parti politike që pret një numër prej mbi 61 deputetësh në Kuvend tregon se pozitat që i kemi si subjekt me shumicë stabile nuk na sjellin në pozitë stabile kur bëhet fjalë për zgjedhjen për President. parlamentin. Megjithatë, e përsëris, do ta dimë saktësisht pas negociatave me partnerët e koalicionit, të cilat pritet të përfundojnë në fund të kësaj jave. Atëherë do të dihet se kush do ta zërë postin e kryetarit të Kuvendit - theksoi ministri teknik i Punës dhe Politikës Sociale Gjoko Velkovski në një paraqitje të ftuar në emisionin "Sloboden Pechat".

Izet Majiti nga koalicioni “Vredi”, në një dalje të ftuar në TV21, ka shprehur qëndrimin se pozita e kryetarit të Kuvendit tashmë është punë e kryer.

- Negociatat janë ende në vazhdim, nuk janë mbyllur. Prioritet kanë qenë programet, ekonomia, investimet, por mendoj se posti i kryetarit të Kuvendit është i “Vredit” dhe kjo është punë e kryer – tha Majiti.

Bisedimet pritet të fillojnë mes VMRO-DPMNE-së dhe ZNAM-it

Pas ndarjes së ministrive mes VMRO-DPMNE-së dhe “Vredit”, pritet të fillojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE-së dhe Lëvizjes ZNAM. VMRO-DPMNE-ja bën me dije se është e mundur që ZNAM-it t'i ofrohet një pozitë ministrore, ndonëse siç thonë ata mund t'i ofrohen pozita të nivelit të dytë dhe të tretë. Jozyrtarisht, edhe tani ka kontakte joformale, por E DI që ende nuk kanë marrë ftesë zyrtare për negociata. Nga partia e Maksim Dimitrievskit informojnë se janë të gatshëm të bisedojnë me partitë për pjesëmarrje të mundshme në qeveri dhe se autoritetet partiake kanë autorizuar një ekip për negociata, të përbërë nga sekretari i përgjithshëm i lëvizjes dhe nënkryetarët. Nga aty shtojnë se për vendimin për pjesëmarrje në Qeverinë e Mickoskit është vendimtare nëse do ta respektojnë platformën programore të qeverisë së ardhshme dhe se zgjidhjet kadrore janë dytësore. Ata besojnë se VMRO-DPMNE, sipas mandateve të fituara, është në gjendje të dimensionojë menaxhimin e shtetit. Nëse gjatë negociatave e gjejnë programin e qeverisë, do të jenë pjesë e qeverisë, përndryshe është i mundur bashkëpunimi në një platformë më të gjerë, gjithçka varet nga ajo që VMRO-DPMNE do të vendosë në tryezë.

KSHZ-ja ndau certifikatat për deputetë

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) sot ka ndarë certifikatat për deputetë për mandatet e konfirmuara të deputetëve. Certifikatat i kanë marrë përfaqësuesit e autorizuar nga Koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE, Koalicioni i udhëhequr nga LSDM, Koalicioni "Vredi", ZNAM dhe E majta. Për BDI-në, KSHZ-ja ende nuk ka konfirmuar nëse do t'i marrin certifikatat.
Gjorgija Sajkoski, sekretar i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, pas marrjes së certifikatave nga KSHZ-ja, tha se pret që Kuvendi të formohet deri më 28 maj, ndërsa qeveria e re deri në mes të qershorit.

- Sot me ftesë të KSHZ-së ngritëm mandatet e deputetëve të VMRO-DPMNE-së dhe certifikatat e tyre. Me marrjen e certifikatave presim që deri më 28 maj të formohet Kuvendi dhe deri në mesin e qershorit presim të kemi qeverinë e re. Presim të kemi edhe një deputet nga IE5. Nuk pres asnjë problem gjatë votimit. Pres që të kemi edhe një kandidat, një deputet më shumë të VMRO DPMNE-së në IEV5- tha Sajkoski.

Nuk ka qëndrim zyrtar nga Fronti Evropian se pse nuk i kanë marrë certifikatat nga KSHZ. Deputeti Skender Rexhepi thotë për “Sloboden Pechat” se nuk sheh arsye pse të mos i marrin certifikatat.

– Beteja për legjitimitet në bashkitë shqiptare përfundoi më 8 maj. Tani si deputetë duhet të qëndrojmë me përgjegjësi në vijën mbrojtëse për legjitimitetin e fituar - thotë Rexhepi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës