VIDEO shqetësuese | Një djalë goditi me thikë një prift në Australi, pas së cilës shpërthyen trazira të mëdha

Djali godet me thikë priftin / Foto Twitter

Policia australiane ka arrestuar një djalë 15-vjeçar i cili sulmoi peshkopin Marie Emmanuel dhe tre burra të tjerë me thikë gjatë një predikimi në një kishë asiriane në Wakeley. Sulmi ndodhi rreth orës 19:10 me orën lokale.

Pas sulmit, një turmë prej rreth 2.000 personash u mblodh pranë kishës, shpërthyen trazirat dhe policia u desh të rivendoste rendin. Gjatë trazirave u plagosën disa oficerë policie. Policia e Uellsit të Ri Jugor konfirmoi se sulmuesi ishte i njohur për policinë dhe se ai nuk ishte një vizitor i rregullt i kishës, raportuan mediat lokale.

Sulmuesi u mposht nga besimtarët dhe aktualisht po trajtohet për lëndime të rënda në dorë. Ndihmës Komisioneri i Policisë, Andrew Holland nuk pranoi të komentonte nëse kishte ndonjë të vërtetë në thashethemet se gishti i djalit ishte prerë në shenjë hakmarrjeje pas sulmit.

“Raportet janë se ai ka lëndime në dorë – nuk e di shkallën e atyre lëndimeve në këtë moment. Lëndimet në dorën e tij janë mjaft të rënda”, shtoi Holland. Ndërkohë policia vijon punën për rivendosjen e rendit.

Pamjet u shfaqën në mediat sociale që tregonin turmën e mbledhur rreth kishës dhe njerëzit që përplasnin dritaret e ambulancave. Në një nga videot shihet një burrë që godet me këmbë në kokë sulmuesin.

Në një deklaratë, kisha konfirmoi se At Isaac Royel gjithashtu u plagos në sulm. “Ju lutemi lutuni në këtë kohë. Është dëshira e peshkopit dhe e babait që të luteni edhe për autorin”, thotë kisha.

Policia theksoi se asnjë nga katër të plagosurit nuk kishte lëndime të rrezikshme për jetën. Meqë ra fjala, ekziston edhe një regjistrim i vetë sulmit. Ajo tregon peshkopin duke folur ndërsa një person i ri i veshur me të zeza i afrohet.

Peshkopi shikon sulmuesin, i cili më pas e godet me thikë në fytyrë dhe qafë. Më pas peshkopi bie në tokë. Nga turma dëgjohen britma, ndërsa disa njerëz nxitojnë përpara për të ndihmuar. Kamera më pas rrotullohet. Pamjet janë marrë nga një transmetim i drejtpërdrejtë nga faqja e kishës në YouTube.

Policia australiane thotë se sulmi në kishën e Sidneit është një akt terrorist

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës