VIDEO shqetësuese: Policia Kufitare Amerikane i ndjek emigrantët me kamxhik dhe kuaj

Zyrtarët amerikanë sulmojnë emigrantët në Teksas / Foto FELIX MARQUEZ / TANJUG / AP

Shtetet e Bashkuara kanë shtuar përpjekjet për të frenuar fluksin e emigrantëve - kryesisht nga Haiti - që kanë pllakosur qytetin kufitar të Teksasit, Del Rio gjatë javës së kaluar. me foto dhe video që tregojnë taktika agresive në shkrepje të caktuara nga agjentët e patrullës kufitare ndërsa përpiqen t'i dëbojnë ata emigrantë nga kampe të improvizuara tashmë të mbipopulluara, raporton Forbes News.

Zyrtarët amerikanë sulmojnë emigrantët në Teksas / Foto FELIX MARQUEZ / TANJUG / AP

Disa video shqetësuese të ngjarjeve pranë pikës kufitare u shfaqën në rrjetet sociale, të cilat u pasuan nga reagime të dhunshme.

Videot tregojnë zyrtarët që fshikullojnë emigrantët, diçka që ngjall kujtime shqetësuese në Shtetet e Bashkuara.

Pas reagimeve të stuhishme, Shtëpia e Bardhë, zëdhënësja e së cilës u njoftua Jen Psaki u pyet nëse ky përdorim i kuajve dhe kamxhikëve ishte një "taktikë e përshtatshme" në një vend të bazuar në skllavëri.

Kam parë regjistrimet. Nuk e kam kontekstin e plotë. "Unë nuk mendoj se kushdo që e sheh këtë video do të mendojë se është e pranueshme ose e përshtatshme," tha Psaki.

 

Duke e përshkruar incidentin si "sfidues dhe tronditës", Ministri i Sigurisë së Atdheut Alejandro Mallorcas dhe shefi i Patrullës Kufitare Raul Ortiz thanë se ata do të shikonin veprimet e oficerëve të kuajve që mund të shihen duke shtyrë emigrantët dhe refugjatët në lumë. Por ata fillimisht thanë se nuk e bënë këtë. shihni ndonjë gjë të keqe me fotot dhe pamjet.

Mallorca lëshoi ​​gjithashtu një paralajmërim të rreptë: "Nëse vini në Shtetet e Bashkuara ilegalisht, do të dëboheni. "Udhëtimi juaj do të dështojë, ju do të rrezikoni jetën tuaj dhe jetën e familjes tuaj."

Zyrtarët amerikanë sulmojnë emigrantët në Teksas / Foto FELIX MARQUEZ / TANJUG / AP

Mijëra emigrantë kanë mbërritur nën urën që lidh qytetet Del Rio në Teksas dhe Acuna në Meksikë, dhe ata tashmë kanë ngritur një kamp të improvizuar. duke i shkaktuar kështu një dhimbje koke të re Presidentit amerikan Joe Biden me të cilin do të përballet.

Më shumë se 6.000 Haitianë dhe emigrantë të tjerë janë evakuuar nga një kamp në qytetin kufitar Del Rio, Teksas, thanë të hënën disa zyrtarë amerikanë, duke mbrojtur veprimet e tyre. raportoi Guardian.

Probleme të reja për Biden, emigrantët kanë ngritur kampe në Teksas

Video e ditës