Forcat e armatosura në rajonin e Donetskut kanë ripërtërirë sulmet me dronë

Njësitë e aviacionit ukrainas sulmuan pushtuesit rusë me dronë në rajonin e Donetskut.

Ushtarët e Brigadës së 79-të Sulmuese Ajrore demonstruan përdorimin e dronëve të rinj.

Dronët po përdoren kundër trupave ruse që sulmojnë pozicionet ukrainase pranë Novomykhailivka në rajonin e Donetsk.

Dronët janë të pajisur me një sistem drejtimi.

Mundëson marrjen dhe goditjen automatike të objektivit pa ndërhyrjen e pilotit.

Kjo duhet të rrisë shumë efikasitetin operacional dhe të ndihmojë në anashkalimin e sistemeve të luftës elektronike ruse.

Kjo zgjidh problemin e humbjes së komunikimit dhe humbjes së objektivit sepse për shkak të karakteristikave të terrenit komunikimi mund të humbet gjatë zbritjes.

Me fjalë të tjera, ky sistem zgjidh problemin kryesor të pjesës së fundit që droni duhet të kapërcejë për të goditur objektivin.

Një operator me sistemin e kthimit thjesht e drejton dronin drejt objektivit.

Kjo teknologji nuk është e re për dronët e përdorur në Ukrainë.

Droni polak Warmate i WB Group raportohet të ketë tashmë një sistem të tillë.

Gjithashtu, dronët ukrainas me rreze të gjatë "Lyutyi" drejtohen drejt objektivit me saktësi të lartë pikërisht për shkak të këtij sistemi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës