I armatosur me Twitter, Musk i shpall luftë armikut të vjetër Apple

Lufta në fushën e betejës dixhitale - Photo Profimedia

Miliarderi kërcënoi se do të përdorte "artileri të rëndë" - ai do të krijojë smartfonin e tij për të konkurruar me "iPhones", por gjithashtu do t'i duhet të bëjë plane mbrojtëse, sepse "Apple" mund të aktivizojë artilerinë e tij dhe të hakmerret me elektricitetin e tij plotësisht autonom. makinë – projekti Titan që po zhvillohet në heshtje prej vitesh

Elon Musk i ka shpallur hapur luftë gjigantit të teknologjisë “Apple”, duke e akuzuar atë se po përpiqet të heshtë kafshën e tij të re – rrjetin social “Twitter”.

Njeriu më i pasur në botë ka ngritur kapelën në stilin e firmës, duke postuar një fotomontazh të vetes si një makinë që devijohet nga autostrada "paguaj 30 për qind" në by-pass "shko në luftë". Musk e fshiu shpejt postimin e tij në Twitter, por mesazhi tashmë është dërguar.

Miliarderi akuzon prodhuesin kryesor të telefonave celularë iPhone se po përpiqet të monopolizojë tregun dhe t'i privojë përdoruesit lirinë e tyre të shprehjes. Ky është interpretimi i tij i kufizimeve të zbatuara nga Apple pasi Musk mori komandën e plotë të Twitter dhe imponoi një politikë të kthimit në folenë e "zogjve" të bllokuar për përhapjen e urrejtjes dhe lajmeve të rreme.

- "Apple" pothuajse ndaloi reklamimin në Twitter. A e urrejnë fjalën e lirë në Amerikë - pyeti Musk të hënën, në një nga shpërthimet e para të luftës së gjigantëve. Menjëherë pas kësaj, "zogu kryesor" shkroi se "Apple" pa shpjegim kërcënoi të hiqte plotësisht Twitter-in nga dyqani i aplikacioneve.

Musk dhe Tesla mund të përballen me konkurrencë nga Cook dhe Apple - EPA foto, Jerry Lampen

Lufta e vjetër armë e re

Episodet nga ngritja e miliarderit tregojnë se këto nuk janë sulmet e tij të para ndaj Apple, por të parat në të cilat ai përdor Twitter, për të cilin pagoi 44 miliardë dollarë. Në vitin 2015, Musk bëri shaka se Apple po punësonte punëtorët që kishte pushuar nga Tesla.

– Punësojnë njerëz që i kemi pushuar. Ne gjithmonë i referohemi me tallje Apple si varrezat e Teslës. Nëse nuk ia del dot në Tesla, shko të punosh në Apple. Nuk po bëj shaka – ka thënë Musk për gazetën gjermane “Handelsblatt”.

Ai sulmoi Apple, duke i konsideruar si provokim njoftimet se gjiganti i prodhimit të celularëve po shqyrton mundësinë e zhvillimit të makinës së tij elektrike.

- E keni shikuar orën e re të Apple? Jo, është mirë që Apple po investon në këtë drejtim. Por makinat janë shumë komplekse në krahasim me smartfonët dhe orët inteligjente. Nuk mund të shkosh thjesht te një furnizues si Foxconn dhe të thuash, "Më bëj një makinë", tha Musk.

Në vitin 2016, CEO i Apple, Tim Cook thuhet se konsideroi seriozisht blerjen e Tesla-s, të cilën Musk e mori si një investitor i madh në 2004. Cook më pas deklaroi se nuk do të kishte asgjë kundër që Musk të mbetej CEO i Tesla-s, por të gjitha planet u refuzuan pasi Musk i tha atij në një bisedë telefonike se donte të ishte edhe drejtor i Apple.

- Cook iu përgjigj “Fack it!” dhe ia preu vijën – vëren Tim Higgins në librin: “Loja e pushtetit: Tesla, Elon Musk dhe basti i shekullit”.

Të dy Musk dhe Cook më vonë mohuan raportet se ata kishin folur drejtpërdrejt, jo vetëm për një mundësi të tillë, por në përgjithësi.

– Në një kohë kërkova të takohesha me Cook për të diskutuar blerjen e Tesla nga Apple. Nuk kishte kushte të propozuara për blerjen. Ai refuzoi të takohej. "Tesla" atëherë vlente 6 për qind të shumës që vlerësohet sot - vuri në dukje Musk në Twitter pas botimit të librit të Higgins në 2021.

Mollë e kalbur

Sulmet ndaj Apple vazhduan në vitin 2018, kur Musk vuri në dukje se produktet e Apple ishin në stanjacion.

– Nuk ka shumë produkte që mund t'ju bëjnë vërtet të lumtur kur i blini. Unë ende mendoj, natyrisht, se Apple prodhon telefona të shkëlqyer. Unë ende përdor një iPhone dhe gjithçka.

Por Apple me të vërtetë promovoi produkte që të tërhoqën mendjen, e di? Dhe ata ende bëjnë produkte të shkëlqyera, por jo si kjo - tha Musk në një intervistë në 2018.

Më pas ai theksoi se “Tesla” po mëson nga gabimet e “Apple” në përpjekjen për të tërhequr interesin e blerësve.

– Nuk mendoj se njerëzit po vrapojnë në dyqane për iPhone 11. Por me "Tesla", ne me të vërtetë duam të bëjmë produkte që njerëzit do t'i pëlqejnë, që do t'ua bëjnë zemrën të rrahë - tha Musk.

Elon Musk/ Foto EPA-EFE/Carina Johansen

Në vitin 2020 radha e softuerit të përdorur nga “iPhones”.

– Teknologjia nuk përmirësohet automatikisht. Njerëzit janë mësuar që telefonat të përmirësohen çdo vit. Unë përdor një iPhone, por mendoj se disa nga përditësimet e fundit të softuerit nuk janë të mira - tha Musk në konferencën "Satellite 2020", ndërsa u ankua se "softueri i ri shkatërroi kutinë e tij postare elektronike".

Apple filloi të luftojë pasi Musk bleu Twitter-in, por jo nga padurimi personal, por si përgjigje ndaj një ndryshimi të politikës të imponuar nga pronari i ri autokratik dhe njoftimit se të gjithë përdoruesit që u bllokuan për mosrespektimin e kritereve bazë do të kthehen në platformë.. Phil Schiller, drejtor i dyqanit të aplikacioneve dixhitale të Apple, fshiu llogarinë e tij në Twitter pasi Musk lejoi ish-presidentin Donald Trump të kthehej në platformë. Largimi i Shilerit është i rëndësishëm sepse ka një ndikim në qindra mijëra ndjekës në Twitter, si dhe në mesin e shumë drejtuesve në Silicon Valley të Kalifornisë.

Telefonat Twitter dhe imobilet

Të hënën, Musk dha goditjen përfundimtare përpara se të shpallte luftë.

- A e dini se Apple ka një taksë sekrete prej 30 përqind për gjithçka që blini nga dyqani i saj i aplikacioneve - pyeti Musk. Apple u ngarkon prodhuesve të softuerëve midis 15 dhe 30 për qind të kostos së aplikacioneve për t'u shpërndarë te miliona përdorues të iPhone.

Nga ana tjetër ai vetë ka bërë të ditur se platforma e sapoblerë “Twitter” do t’i tarifojë përdoruesit 8 dollarë në muaj për të verifikuar profilin e tyre me një distinktiv blu.

Ilustrim se si do të dukej makina e Apple bazuar në patentat e mbrojtura - Photo Profimedia

Një problem shumë më serioz për Twitter është vendimi i Apple për të ndaluar reklamat në platformën sociale. Në tremujorin e parë të këtij viti, Apple reklamoi në Twitter më shumë se kushdo tjetër, duke i sjellë platformës 4 për qind të të ardhurave totale. Deri në ndryshimin e pronësisë së "Twitter", dy gjigantët punuan ngushtë së bashku dhe lulëzuan në simbiozë - "Apple" reklamoi produktet e saj në platformë, dhe në vitin 2011 madje integroi tweet-et në versionin e atëhershëm të sistemit operativ.

Duke shpallur luftë, Musk kërcënoi se do të përdorte "artileri të rëndë" - për të krijuar smartfonin e tij për të konkurruar me "iPhones".

- Shpresoj se nuk do të vijë deri këtu, por po, nëse nuk ka zgjidhje tjetër, do të bëj një telefon alternativ - tha Musk.

Por ai gjithashtu do të duhet të bëjë plane mbrojtëse, pasi Apple mund të ndezë artilerinë e vet dhe të luftojë me makinën e saj elektrike plotësisht autonome - Projekti Titan që ka zhvilluar në heshtje prej vitesh.

Ilustrim se si do të dukej makina e Apple bazuar në patentat e mbrojtura - Photo Profimedia
Video e ditës