Wolff zbuloi se sa shumë do t'i duhet Mercedesit për të kapur Red Bull

EPA-EFE/ANDREJ ISAKOVIQ / PISHINË

Sipas shefit të ish-kampionëve, do të duhen gjashtë deri në 12 muaj që Shigjetat e Argjendta të përputhen me makinat e kampionëve aktualë të Formula 1.

Do të duhen nga 6 deri në 12 muaj që Mercedes të arrijë nivelin e Red Bull-it në kuptimin e të kuptuarit të plotë të aerodinamikës së makinave të kampionit në fuqi të F1.

Kështu mendon Toto Wolff, kreu i Mercedes. Ai nuk është shumë i shqetësuar nëse makinat e ish-kampionëve ngjajnë me ato të Red Bull.

Wolf beson se ekipi ka bërë përparim të madh në punën e tunelit të erës. Në Mercedes, ata tani po përpiqen të ndryshojnë konceptin që përdorën në modelet e pasuksesshme të B13 dhe B14 nga viti i kaluar dhe nga ky vit.

- Mendoj se periudha është nga 6 deri në 12 muaj, sepse kjo është koha që do të na duhej për të kuptuar se çfarë saktësisht po ndodh me makinën. Kjo do të thotë që ne duhet të dyfishojmë shpejtësinë e zhvillimit të makinës sonë dhe gjithashtu të zhvillojmë në drejtimin e duhur. Kur koncepti është tashmë i pjekur dhe i zhvilluar, atëherë përparimi vjen me hapa më të vegjël - thotë Wolff.

Wolff sqaron se kjo periudhë e kapjes me Red Bull nuk duhet marrë me kaq rreptësi, por ish-kampionët janë të vendosur të përshtaten në këtë periudhë.

Dobësia kryesore e makinës B14 është forca e pamjaftueshme aerodinamike. Ndërsa Red Bull pati dy një-dy fitore në dy garat e para të sezonit, Mercedes nuk regjistroi asnjë podium të vetëm.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës