“Wall Street Journal” zbulon se kush e sulmoi bazën ushtarake në Iran me dronë

Foto: YouTube / print screen

Izraeli qëndron pas sulmit misterioz me dron në një bazë ushtarake dhe depo të raketave balistike të Ministrisë iraniane të Mbrojtjes në qytetin e Isfahanit. botuar Wall Street Journal, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar amerikanë.

“Izraeli kreu sulmin sekret në kompleksin e mbrojtjes iraniane”, tha burimi për gazetën.

Shtohet se ky është sulmi i parë i tillë i njohur që atëherë Benjamin Netanyahu erdhi sërish në detyrën e kryeministrit.

Përveç kësaj, sipas gazetës, sulmi vjen në një kohë të intensifikimit të konsultimeve midis zyrtarëve izraelitë dhe amerikanë për mënyra të reja për të parandaluar zhvillimin e bashkëpunimit midis Iranit dhe Rusisë.

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar më parë Teheranin se i ka shitur Moskës dronë sulmues pa pilot dhe raketa balistike me rreze të mesme të përdorura në luftën në Ukrainë, gjë që të dyja palët e kanë mohuar kategorikisht. Pala iraniane ka pranuar se ka dorëzuar një numër të vogël dronësh në Rusi, por kjo ishte shumë kohë përpara fillimit të pushtimit të Ukrainës.

“Pritet që qeveria e re e Netanyahut gjithashtu të mos ofrojë mbështetje ushtarake për Ukrainën. Por do të vazhdojë të kryejë sulme të fshehta që synojnë objektiva në programet bërthamore dhe ushtarake të Iranit”, thuhet në tekstin e WSJ.

Më herët televizioni “Al Arabiya”, duke cituar burimet e tij, njoftoi se në sulmin e mbrëmshëm është përfshirë aviacioni ushtarak amerikan dhe “një shtet tjetër”, pa specifikuar se për cilin shtet bëhet fjalë.

Sipas agjencisë iraniane të lajmeve IRNA, depoja e raketave balistike në Ishafan u sulmua nga mini-dronë të dielën mbrëma. Një nga dronët u rrëzua nga sistemet kundërajrore, ndërsa dy të tjerët u kapën dhe shpërthyen nga njësitë ushtarake. Sipas të njëjtit burim, magazina ka pësuar dëmtime të vogla dhe nuk ka raportime për viktima apo të vdekur.

Dronët e panjohur sulmuan një bazë ushtarake në Iran, Teherani pretendon se sulmi u zmbraps

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës