Lufta e TVSH-së në Greqi dhe krahasimi me Spanjën

Foto: Unsplash

Familjet greke shpenzojnë më shumë se 20 për qind të të ardhurave të tyre për ushqim, ndërsa për 20 për qind më të varfërit, kjo shifër kalon 30 për qind. Spanja iu përgjigj breshërisë së rritjes së çmimeve duke ulur TVSH-në për artikujt bazë, ndërsa Greqia zgjodhi një “shportë familjare” dhe ndihmë për shtresat vulnerabël, analizon Kathimerini.

Syriza argumenton se rritja e madhe e të ardhurave nga TVSH për shkak të inflacionit lë hapësirë ​​për shkurtime të produkteve ushqimore bazë, ndërsa PASOK flet për shkurtime të përkohshme për uljen e inflacionit, të përhershme në një kategori mallrash dhe për të luftuar evazionin fiskal.

Demokracia e Re përgjigjet se të ardhurat nga TVSH-ja janë të mëdha (13,9 miliardë euro në 2022) dhe çdo reduktim krijon një gropë të madhe fiskale dhe në vend të kësaj propozon një rritje pagash.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës