Lufta në Ukrainë ka hyrë në një fazë të re

Ushtarët ukrainas Ukrainë
Trupat ukrainase / EPA-EFE / STR

Lufta pesëmujore në Ukrainë ka hyrë në një fazë të re pasi forcat ruse fokusohen në objektivat e tyre ushtarake në Donetsk në Ukrainën lindore pasi presidenti rus Vladimir Putin shpalli fitoren në Luhansk fqinj.

Marrja e qytetit të Lisychansk të dielën përfundoi pushtimin nga Rusia të Luhansk, një nga dy rajonet në Donbass, rajoni lindor i industrializuar i Ukrainës që është bërë skena e disa prej luftimeve më të mëdha në Evropë.

Ushtarët rusë në Lugansk, Ukrainë / EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY
Ushtarët rusë në Lugansk, Ukrainë / EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY, Ukrainë / EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Të dyja palët pësuan humbje të mëdha në luftimet për Luhansk, veçanërisht gjatë rrethimit të Lisichansk dhe Severodonetsk. Të dy qytetet u lanë në gërmadha pas bombardimeve të pamëshirshme ruse.

Forcat ukrainase morën të martën pozicione të reja mbrojtëse në Donetsk, ku ende kontrollojnë qytetet e mëdha. Putin u ka thënë trupave të tij në Luhansk që "të pushojnë plotësisht dhe të rifitojnë gatishmërinë e tyre ushtarake", ndërsa njësitë në zona të tjera vazhdojnë luftimet.

Që nga fillimi i konfliktit, Rusia ka kërkuar që Ukraina t'i dorëzojë Luhanskun dhe Donetsk tek separatistët pro-rusë, të cilët i kanë shpallur ato rajone shtete të pavarura.

Nga ana tjetër, këshilltari i presidentit Volodymyr Zelensky, Oleksiy Arestovich, në një video të publikuar në internet ka thënë me ton të sigurt se “Kjo është fitorja e fundit e Rusisë në territorin e Ukrainës”.

Sipas Arestovich, përveç betejës për Donetsk, Ukraina shpreson të nisë një kundërofensivë në jug të vendit.

"Marrja e qyteteve në lindje nënkuptonte që 60 për qind e forcave ruse tani janë të përqendruara në lindje dhe është e vështirë t'i devijosh ato në jug," tha ai, duke shtuar se nuk kishte më forca që mund të silleshin nga. Rusia.
"Ata paguan një çmim të lartë për Severodonetsk dhe Lisichansk," beson këshilltari i presidentit ukrainas.

Disa ekspertë ushtarakë besojnë se fitorja e fituar me vështirësi ka sjellë pak përfitim strategjik për forcat ruse dhe se rezultati i "betejës për Donbass" është i pasigurt.

Severodonetsk
Северодонецк, Украина / Foto: EPA-EFE / ZURAB KURTSIKIDZE

Disa organizata me qendër në Londër e konsiderojnë pushtimin e Lisichansk dhe Severodnetsk një fitore taktike për Rusinë, por me një kosto të madhe." Fitorja ruse në Lugansk këto organizata e krahasojnë si "betejën e betejave të mëdha për përfitime të pakta territoriale, si p.sh. në Luftën e Parë Botërore”.

“U deshën 60 ditë për të bërë përparim shumë të ngadaltë, rusët mund të shpallnin një lloj fitoreje, por beteja kyçe e luftës nuk ka ardhur ende”, janë të bindur ekspertët e këtyre organizatave.
Për shumë analistë perëndimorë, beteja vendimtare për Ukrainën nuk ka gjasa të zhvillohet në lindje, ku Rusia po kryen sulmin e saj kryesor, por në jug, ku Ukraina ka nisur një kundërofensivë për të rifituar territorin.

Mbetet e paqartë se si do të zhvillohet ky operacion ushtarak duke qenë se ukrainasit po përparojnë rreth Khersonit. ku nisin kundërsulmet dhe cili është sinjali që Ukraina po përpiqet të nisë një kundërofensivë të madhe dhe të shtyjë rusët prapa” drejt Detit Azov.

Tanket ruse EPA-EFE /

Beteja për Lugansk ishte fitorja më e madhe e Rusisë që kur forcat e saj u mundën në një përpjekje për të kapur Kievin në mars dhe pasi Rusia pushtoi portin jugor të Mariupolit në fund të majit.

Putini nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, duke e quajtur atë një "operacion special ushtarak" për të çarmatosur fqinjin jugor dhe për të mbrojtur rusishtfolësit nga ata që ai pretendon se janë nacionalistë "fashistë". Ukraina dhe Perëndimi pretendojnë se ky është një pretekst i pabazuar për agresion flagrant për të pushtuar territore.

Zbulohen taktikat e reja ruse: Lufta për Donetsk vazhdon, qyteti i Siverskut një objektiv i ri i sulmeve ruse

Video e ditës