Lufta midis Izraelit dhe Hamasit do të zgjasë tre vjet, njoftoi një ish-gjeneral i IDF

Foto: Reuters

Lufta midis Izraelit dhe grupit palestinez "Hamas" do të zgjasë tre vjet, theksoi gjeneral brigade i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) dhe ish-ministri Efi Aytam në një intervistë për radiostacionin lokal, njoftoi gazeta Jerusalem Post.

48 orët e fundit kanë qenë disa nga më të vështirat që nga fillimi i luftës me Hamasin, me 12 ushtarë të IDF të vrarë në luftimet në Rripin e Gazës, tetë prej tyre në qytetin Rafah.

“IDF i ka vendosur vetes si qëllim shkatërrimin e Hamasit. Kushdo që mban një armë [në Gaza] duhet të vdesë. Të gjitha armët duhet të konfiskohen. Pothuajse e gjithë Gaza është në duart tona dhe ne mund të operojmë në mënyrë relativisht paqësore. Lufta do të zgjasë rreth tre vjet - një vit është prapa nesh, viti i ardhshëm është lufta në Liban dhe viti pas tij është shqetësues për gjërat që lidhen me Iranin. Nuk ka kuptim të shqetësohemi për të nesërmen, ndërsa aksioni është ende në fillimet e tij”, tha Eytam, duke pohuar qëllimin e IDF-së për të mposhtur Hamasin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës