Lufta në Ukrainë: Çfarë po ndodhte në Mariupol?

Mariupol
Spitali i bombarduar në Mariupol/ Foto: EyePress News / Shutterstock Editorial / Profimedia

Rrethimi rus i qytetit port ukrainas të Mariupolit filloi më pak se dy vjet më parë. Organizatat humanitare hetuan se çfarë ndodhi gjatë rrethimit. Një nga dëshmitarët është Jehor 8-vjeçar.

E diel, 3 maj: “Fjeta mirë, u zgjova, qeshja, u ngrita dhe lexova librin tim në faqen 25. Gjyshi im ka vdekur, unë kam një plagë në shpinë, më ka ikur lëkura. “Motra ka lëndime në kokë, dhe mami nuk ka më mish në krah dhe ka një vrimë në këmbë”.

E hënë, 4 maj: “Gjyshja shkoi të merrte ujë dhe u kthye. Në fund të fundit, së shpejti është ditëlindja ime. Unë jam tetë vjeç, motra ime është 15 dhe nëna ime është 38 dhe ajo ka nevojë për fasha. Dy qentë e mi vdiqën. Ashtu si gjyshja ime Halja dhe qyteti im i preferuar Mariupol”.

Tetë vjeçari Yehor e shkroi këtë në ditarin e tij gjatë rrethimit rus të Mariupolit.

Për javë të tëra nën zjarr të vazhdueshëm

Regjistrimet e Jehorit u ruajtën nga kushëriri i tij, fotografi Evgeni Sosnovski. Ai jetonte me gruan e tij Svitlana në një apartament të lartë në qendër të qytetit port ukrainas të Mariupol.

“Kam pasur një jetë normale, komode”, thotë 60-vjeçari. “Kisha një apartament, një punë, kisha hobi”.

Dhe më pas, më 24 shkurt 2022, Rusia solli luftë në Mariupol, duke prishur jetën e Sosnovsky. Për javë të tëra, banorët e qytetit jetuan nën zjarrin e vazhdueshëm të ushtrisë ruse. Nuk kishte rrymë, ujë, gaz. Njerëzit në njëfarë mënyre arritën të siguronin gjërat e nevojshme. Rusia e mbajti atë qytet të rrethuar për muaj të tërë. Mijëra civilë vdiqën në sulmet ose si pasojë e sëmundjeve ose lëndimeve.

Detajet e vuajtjes nuk dihen ende

Është e vështirë të thuhet se çfarë ndodhi gjatë rrethimit disamujor dhe si duket jeta e burrave dhe grave ukrainase pas aneksimit të Mariupolit, që është kundër ligjit ndërkombëtar. Meqenëse Mariupol është nën kontrollin rus, autoritetet ukrainase dhe hetuesit ndërkombëtarë nuk kanë qasje në qytet.

Organizata joqeveritare ukrainase "Truth Hounds", së bashku me organizatat Human Rights Watch dhe "SITU Research", mblodhën me kujdes prova të veprimeve brutale ruse. Ajo intervistoi banorë të qytetit, mblodhi dhe analizoi qindra foto, video dhe imazhe satelitore. Raporti i saj është i frikshëm.

Të paktën 8.000 njerëz vdiqën në sulmet ruse në Mariupol. Megjithatë, ky numër ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë, pasi disa varre përmbajnë më shumë njerëz dhe disa vende varrimi mund të mos jenë identifikuar ende. Ukraina pretendon se dhjetëra mijëra njerëz janë vrarë, por nuk mund të japë numra të saktë.

Raport mbi shkatërrimin

Një nga ata që ka hulumtuar për “Truth Hounds” është avokatja Marina Slobodianjuk. Ajo drejtoi hetimin dhe ndoqi penalisht kriminelët e luftës për vite me radhë.

"Nuk ishte hera e parë që dëgjoja për një bombë," thotë ajo.

"Por unë kurrë nuk kam dëgjuar për një shkallë të tillë shkatërrimi dhe sulme të synuara ndaj civilëve në jetën time." Marina Slobodianjuk shpreson që, falë provave të saj, një ditë ata që janë përgjegjës për këto tmerre do të përfundojnë para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Të gjitha provat janë aty, dhe dikush do të duhej t'i mbledhë ato, thotë ajo, duke shtuar se pikërisht për këtë raporti i saj është kaq i rëndësishëm.

Në raportin e përbashkët të tre organizatave, janë shënuar me detaje të shumta “sulme ruse që janë qartësisht në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare”. Mes tyre janë sulmet ruse në dy spitale, në një teatër të famshëm të qytetit, në një magazinë ushqimore, në një vend ku shpërndahej ndihma humanitare, në një supermarket, si dhe në një pallat që shërbente si strehë emergjente.

Pothuajse të gjitha ndërtesat e banimit, shkollat, spitalet u shkatërruan

Më tej në raport thuhet:

“Në asnjë nga ato raste ne nuk gjetëm prova se ushtria ukrainase ishte brenda ose afër ndërtesave që u sulmuan. Prandaj këto sulme janë arbitrare dhe për këtë arsye të paligjshme. Ose nëse gjenim një prani të kufizuar ushtarake, atëherë sulmi ishte joproporcional dhe kështu ndoshta i paligjshëm”.

Në raportin e përbashkët, organizatat arritën të tregonin "se Rusia e bëri të pamundur jetën për njerëzit në qytet", thotë Slobodyanjuk. Këto nuk ishin vetëm sulme, por Rusia po sulmonte civilët "me çdo armë të imagjinueshme".

Raporti thotë se deri në fund të rrethimit në mesin e majit 2022, 93 për qind e të gjitha ndërtesave të banimit në qendër të qytetit, të 19 objektet mjekësore, si dhe 86 nga 89 shkollat ​​e Mariupolit ishin shkatërruar.

Kujtime të fëmijërisë në luftë

Evgeni Sosnovski i mbijetoi sulmeve. Ai thotë se më së shumti i ka ndihmuar puna si fotograf. Nëse të gjithë vdesin, duhet të ketë mbetur diçka prej tyre, menduat. Kështu filloi të fotografonte jetën nën zjarrin dhe rrethimin rus.

Këto fotografi tregojnë historitë e njerëzve në jetën e tmerrshme të përditshme gjatë agresionit brutal. Është edhe historia e nipit të tij Jehorit.

“Nuk e di ku e gjeta atë fletore”, thotë Sosnowski. "Ndoshta dikush e ka humbur atë."

"Unë ia dhashë fëmijës, Jehor, kur ishim në bodrum," tregon ai, "që të mund të vizatonte diçka atje, kështu që fëmija të kishte diçka për ta argëtuar dhe për ta shpërqendruar nga gjithçka që po ndodhte rreth tij. ". Por Jehori nuk vizatoi. Të rriturit e vunë re vetëm më vonë. Jehor shkroi një ditar. Ajo që ka shkruar e bën të afërmin e tij të qajë sërish. Këto janë kujtime të fëmijërisë në luftë.

Me lejen e Jehorit, Sosnovsky fotografoi ditarin e tij dhe i postoi ato foto në Facebook. Kur iu desh të iknin, gjithçka që mundi të merrte ishin flash drive me foto.

"Kjo doli të ishte vlera më e madhe për mua," thotë Sosnowski.

Të gjithë artikujt e tjerë do të mund të ribëhen ose blihen, por fotot jo. Fotot në letër janë djegur, por jo ato të ruajtura në disqe.

Ata tregojnë historinë e qytetit të tij të Mariupolit, me banorët e tij ukrainas. Këto janë histori para luftës së agresionit. Dhe histori gjatë asaj lufte.

Burimi: Deutsche Welle

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës