Lufta në Ukrainë: Ekonomia ruse më e mirë se parashikimet

Vladimir Putin/ Foto: EPA-EFE/RAMIL SITDIKOV/SPUTNIK/PISHINA KREMLIN KREDI E DETYRUAR

Dy vjet më parë, Rusia u godit nga sanksionet e ashpra të Perëndimit pas sulmit në Ukrainë. Megjithatë, parashikimet për rrënimin ekonomik të vendit nuk u realizuan.

Kanë kaluar dy vjet nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, dhe ka një gjë për të cilën ekonomistët bien dakord - se ekonomia ruse nuk është shembur. Dhe ky është pikërisht rezultati që parashikuan shumë kur BE, SHBA dhe të tjerët vendosën sanksione të paprecedentë pas pushtimit të Ukrainës në shkurt 2022. Tani debati për ekonominë ruse në kryeqytetet perëndimore po zhvillohet me një ton pak më të matur. Pakkush e vë në dyshim qëndrueshmërinë e tij. Ka mosmarrëveshje se sa të qëndrueshme janë bazat për treguesit aktualë ekonomikë të vendit. Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikoi së fundmi se PBB-ja e Rusisë do të rritet me 2,6 për qind këtë vit, një rritje e madhe nga vlerësimi i tij në tetor. Në vitin 2023, rritja ishte më shumë se 3 për qind, ndërkohë që të ardhurat nga nafta po rriten sërish dhe papunësia është në nivelin më të ulët historik.

Megjithatë, ka ende dyshime. Kremlini i ka rritur shpenzimet e mbrojtjes në atë masë sa që këtë vit 40 për qind e të gjitha shpenzimeve buxhetore do të shpenzohen për këtë qëllim. Është një ekonomi lufte, dhe një ekonomi e mbinxehur në mënyrë të rrezikshme, siç vlerësohet nga ekspertët.

Ekziston një mungesë në rritje e fuqisë punëtore dhe inflacioni i lartë ka vazhduar. Sanksionet gjithashtu vazhdojnë të dëmtojnë, veçanërisht ndërsa udhëheqësit perëndimorë kërkojnë mënyra të reja për të goditur fuqinë shpenzuese të Moskës.

Si mbijetoi dhe përparoi Rusia

Elina Rybakova, një ekonomiste në Institutin Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare tha për DW se ka tre arsye kryesore pse ekonomia ruse është mbajtur kaq mirë. E para është se sistemi financiar rus ishte mjaftueshëm i përgatitur për valën e parë të sanksioneve bankare dhe financiare që e goditën atë në javët e para, duke qenë se ai kishte qenë në modalitetin e reagimit ndaj krizës që nga viti 2014 pas ngjarjeve në Krime. Arsyeja e dytë është se Rusia pa një humbje të madhe nga shitja e naftës dhe gazit në vitin 2022, sepse fuqitë perëndimore ishin shumë të ngadalta për t'iu përgjigjur frenimit të eksporteve, edhe pas rritjes së çmimeve pas pushtimit.

E treta është se kontrollet e eksportit nuk kanë funksionuar mjaftueshëm për të penguar Rusinë nga përdorimi i vendeve të treta për të blerë mallrat që i nevojiten për kompleksin e saj ushtarako-industrial. Por Benjamin Hilgenstock i Shkollës Ekonomike të Kievit thotë se sanksionet kishin ende një ndikim të madh, edhe pse ekonomia ruse performoi më mirë se sa pritej.

"Përfundimi qëndron ende se mjedisi makroekonomik për Rusinë është përkeqësuar ndjeshëm dhe se shumica e tij është pasojë e sanksioneve perëndimore," tha ai për DV.

Hilgenstock thekson se të ardhurat nga eksportet e naftës dhe gazit rus janë ulur në vitin 2023 krahasuar me vitin 2022, si dhe faktin se banka qendrore ruse duhej të rriste normat e interesit në 16 për qind për shkak të inflacionit.

Anashkalimi i sanksioneve

Megjithatë, performanca e Rusisë është kryesisht për shkak të mënyrës sesi Moska i anashkaloi sanksionet. Më mbresëlënëse është mënyra se si ajo anashkaloi kontrollet e eksportit për të vazhduar blerjen e mallrave perëndimore dhe shitjen e naftës në mbarë botën, pavarësisht se aleanca perëndimore vendosi një tavan të çmimit të naftës në dhjetor 2022. Qëllimi ishte të kufizoheshin shërbimet perëndimore të transportit të naftës nëse nafta nuk shitej nën 60 dollarë për fuçi. Megjithatë, për gati një vit, Rusia shet naftë me çmime afër çmimeve të tregut.

Kjo është kryesisht pasojë e flotës së të ashtuquajturve anijet hije, të cilat kanë ndihmuar naftën ruse të arrijë në tregjet në Kinë, Indi dhe Pakistan pa iu nënshtruar kufizimeve.

SHBA ka sanksionuar gjithnjë e më shumë anije individuale dhe firma që beson se shkelin kufirin, dhe Hilgenstock thotë se kjo është çelësi për të frenuar të ardhurat ruse nga eksporti i naftës.

"Masa të tilla mund të nxjerrin në mënyrë efektive anijet në hije nga flotat për një periudhë të konsiderueshme kohore," thotë ai.

Për sa i përket kufizimit të mënyrave se si Rusia ka akses në komponentët perëndimorë duke i importuar ato përmes vendeve të treta, bankat kanë, sipas Hildenstock, një rol kyç. Ai theksoi një urdhër ekzekutiv të lëshuar nga Biden dhjetorin e kaluar që autorizon sanksione të mundshme ndaj bankave të huaja nëse ato lejojnë transaksione që ndihmojnë financimin e bazës ushtarako-industriale të Rusisë. "Institucionet financiare kanë një rol të madh për të luajtur kur bëhet fjalë për zbatimin, sepse ato mund të shohin disa nga transaksionet financiare që mund të jenë shumë të vështira për t'u gjurmuar fizikisht," thotë ai.

Rreziqet e ekonomisë ushtarake

Një tjetër shtytës kryesor i suksesit ekonomik të Rusisë janë shpenzimet e mbrojtjes, të cilat janë trefishuar nga viti 2021 deri më sot. “Tani ju keni kryesisht një ekonomi ushtarake”, thotë Elina Rybakova. Ajo beson se kjo rrit PBB-në, përveç shpenzimeve të mëdha publike që inkurajojnë prodhimin e sasive të mëdha të raketave, artilerisë dhe dronëve.

“Janë regjistruar shumë aktivitete, por në planin afatmesëm nuk është një aktivitet produktiv. Kjo nuk është e mirë për ekonominë. Në thelb, është një humbje”, përfundon ajo.

Chris Weafer, një këshilltar investimesh i cili ka punuar në radio në Rusi për më shumë se 25 vjet, thotë se do të ketë pasoja negative afatgjata nëse shpenzimet shtesë janë kryesisht për mallra "të konsumueshme" dhe jo për investime më të thella në bazën industriale të vendit.

"Ju do të përdorni rezervat dhe kur të përfundojë konflikti, do të përfundoni me një ekonomi shumë të dëmtuar, me shumë konfuzion se çfarë të bëni," thotë Wieffer për DW, duke shtuar se një tjetër çelës. Elementi i ekonomisë së luftës është mënyra se si ajo ndryshon tregun e punës.

Rekrutimi dhe fakti që rreth një milion punëtorë me aftësi të larta janë larguar nga Rusia që nga viti 2022 do të thotë se tani ka mungesë të fuqisë punëtore në një sërë fushash. Papunësia do të jetë pothuajse inekzistente, por pagat do të rriten ndjeshëm gjatë vitit 2023.

"Kjo rritje e të ardhurave ishte me të vërtetë një shtytës i madh i inflacionit," tha ai për DW. “Sa më gjatë të mos jenë në gjendje ta përballojnë atë, aq më sfiduese do të jetë, aq më e shtrenjtë dhe më e dëmshme do të jetë për ekonominë”, përfundoi Wiefer.

A është kjo e qëndrueshme?

Megjithatë, ekonomia ruse ka kundërshtuar parashikimet e kolapsit më parë. Wiefer thotë se baza e madhe e burimeve të vendit nënvlerësohet vazhdimisht kur vendosen sanksionet, duke treguar rëndësinë e vazhdueshme të naftës dhe gazit rus në tregjet globale, si dhe të mallrave të tipit uranium, të cilat SHBA-ja vazhdon t'i prokurojë në sasi të mëdha. Ai thotë se veçanërisht BE-ja është marrë shumë me atë që ai e quan "ekonomia politike".

"Ata do të thonë 'ekonomia nuk u shemb në 2022 ose 2023, por do të shembet tani për shkak të shpenzimeve ushtarake industriale dhe kjo do të shkatërrojë ekonominë'. Është thjesht ekonomi politike, është vetëm dëshirë e mirë”, thotë ai.

Për Rybakovën, fati i Ukrainës mbetet i lidhur ngushtë me performancën ekonomike të Rusisë. Ajo thotë se është jetike që aleanca perëndimore të bëjë më shumë për të kufizuar më tej kapacitetin e Kremlinit për të zhvilluar luftë, megjithëse sanksionet nuk do të jenë kurrë të mjaftueshme për të ndaluar agresionin rus.

“Me njërën anë ne ofrojmë mbështetje financiare për Ukrainën dhe me anën tjetër Rusisë. Ne ende blejmë energjinë e tyre, nuk respektojmë plotësisht kufijtë e sipërm të çmimit të naftës dhe embargos, nuk zbatohen plotësisht as kontrollet e eksportit”, thotë ajo dhe shton se “është një problem i madh”.

Burimi: Deutsche Welle/ Autori: Arthur Sullivan

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës